Kripto Para

Avrupa Birliği Anonim Bitcoin Transferlerini Yasaklayabilir: Ülkeler Arasında Türkiye de Var!

Avrupa Parlamentosu, anonim kripto para transferlerini ve Türkiye dahil bazı ülkelere yapılan transferleri yasaklamayı oylayacak.

CoinDesk tarafından incelenen belgelere göre Avrupa Parlamentosu önümüzdeki hafta gerçekleştireceği komite toplantısında anonim kripto para ödemelerini engellemek için oylama düzenleyecek. Söz konusu engel küçük çaplı kripto para transferlerini de kapsayacak.

“Üyeler Türkiye’ye Yapılacak Kripto Para Transflerini Yasaklamak İstiyor”

Ekonomik İşler Komitesi’ndeki üyeler, kripto kullanıcılarının kendi barındırdıkları cüzdanlar ve özel cüzdanlara yapılan kripto para transferlerinin kara para aklama karşıtı (AML) önlemler kapsamında kontrol edilmesini ve Avrupa Birliği bölgeleri ile Türkiye ve Hong Kong gibi ülkeler arasındaki kripto transferlerinin engellenmesini talep ediyor.

Mevcut yasalar incelendiğinde, 1.000 Euro üzerindeki banka transferlerdeki alıcıların kimliklerinin belirlenmesi gerektiği görülüyor. Bununla birlikte birliğe üye ülkelerin kendi hükümetleri, bu yasalara kripto varlıkları da eklediklerinde bu alt limiti kaldırmak istediklerini söylemişlerdi.

Yetkililer, bu sınırın kaldırılmasını, kişilerin transferlerini küçük parçalara bölerek gönderip anonim kalma ihtimallerine karşı istediklerini belirtiyor.

Kripto Transferlerinde Meblağ Ne Kadar Olursa Olsun Kimlik Bilgisi İstenecek

Kripto paraların terörizmi ve çocuk istismarını finanse etmede kullanıldığını öne süren ülkelerin aklama yetkilileri, Avrupa Birliği kanun yapıcılarına yaptıkları çağrılarında büyüklüğü ne kadar olursa olsun tüm kripto gönderimleri için kimlik kontrolleri talep edecek gibi görünüyorlar.

Bununla birlikte parlamentonun sağ görüşlü yetkilileri her ne kadar anonim işlemlerin engellenmesi kararına karşı olsalar da bu konuda oylamayı kazanamayacaklarını kabul etmiş gibi görünüyorlar.

CoinDesk tarafından görülen parlamento içi belgelere göre yetkililer ayrıca kripto hizmet sağlayıcılarından da kara para aklama ya da suç olasılığı bulunan transferleri engellemesini isteyecek.

Bu karar ile birlikte Avrupa Parlamentosu üyeleri, Avrupa Birliği’nden Türkiye, Rusya, Hong Kong, İran gibi düşük vergiye sahip olan ülkelere transfer yapılmasını zorlaştırmak veya imkansızlaştırmak istiyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu