Kripto HaberleriBitcoinAvrupa Birliği Kripto Para Mevzuatı İçin Anlaşmaya Çok Yakın! İşte Düzenleme Detayları

Avrupa Birliği Kripto Para Mevzuatı İçin Anlaşmaya Çok Yakın! İşte Düzenleme Detayları

Takip et

Bloomberg, konuyla ilgili kişilere dayandırdığı haberinde, Avrupa Birliği’nin, 27 üye ülke genelinde ortak kurallar belirleyecek olan ve kripto para sektörünü düzenlemeye yönelik kritik mevzuat üzerinde anlaşmaya yaklaştığını söyledi.

Kaynaklara Göre Avrupalı Yetkililer Bu Ay Kripto Para Mevzuatında Anlaşma Sağlayacak

Kaynaklara göre, AB’ye şu anda başkanlık eden Fransa ve Avrupa Parlamentosu, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) paketini geciktiren sorunları çözme ve bu ay bir anlaşmaya varma konusunda iyimserler. Müzakerecilerin 14 Haziran ve 30 Haziran tarihlerinde bir araya gelmesi bekleniyor.

İlk olarak 2020’de sunulan MiCA, 17 trilyon dolarlık Avrupa ekonomisi genelinde ortak kurallar oluşturarak Avrupalı düzenleyicileri kripto para birimlerini denetleme konusunda ön plana çıkaracak. Yatırımcıların korunması ve kripto paranın finansal istikrar üzerindeki etkisi gibi konuların ele alınması, geçen ay TerraUSD algoritmik stablecoin’in çöküşünden sonra daha da aciliyet kazandı.

İlgili Haber
Avrupa Birliği Komiseri, Bitcoin (BTC) ve Kripto Paraların Regülasyonu Hakkında Konuştu!

Üye devletler ve parlamento, MiCA’nın bazı temel yönleri konusunda hala hemfikir değil. Kaynaklara göre, anlaşmazlık alanları şunları içeriyor:

  • NFT’lerin yeni kurallara dahil edilip edilmeyeceği
  • Büyük stablecoinler nasıl düzenlenecek?
  • Büyük kripto para hizmet sağlayıcılarının denetlenmesi

Her iki taraf ayrıca, özellikle euro cinsinden olmayan işlemler için bir üst limit getirerek stabilcoinlerin bir ödeme yöntemi olarak kullanımının nasıl sınırlandırılacağını tartışıyor.

Kripto Paraların Çevresel Etkisi

Kaynaklara göre, Avrupa Parlamentosu ayrıca kripto varlıkların çevresel etkilerini de mevzuatta dikkate almak için bastırıyor. Bitcoin madenciliği, algoritmaları çözmek için büyük miktarda bilgi işlem gücü kullanmaya dayanıyor ve bu da büyük miktarda enerji tüketiyor.

Kişilere göre Fransa Cumhurbaşkanlığı, Avrupa Komisyonu’nun büyük kripto varlık hizmet sağlayıcılarının enerji tüketimini açıklama önerisini kabul etmeye hazır. Buna ek olarak, parlamento üyeleri AB yürütme organının bu tür açıklamalar için teknik standartlar üretmesini ve bir inceleme maddesi koymasını istiyor.

Üye devletler ve parlamento ayrıca MiCA paketine kara para aklama ile mücadele maddelerinin dahil edilmesi konusunda da anlaşmazlık yaşıyor. Ulusal hükümetler bunun için ayrı bir kurallar dizisi olması gerektiğini düşünürken, milletvekillerinin kara para aklamayı önleme kurallarına uymayan kripto hizmet sağlayıcılarının bir listesini oluşturmak istediği belirtiliyor.

Kaynaklar, Fransa Cumhurbaşkanlığının bir anlaşmaya varmak için böyle bir listeyi değerlendirmeye hazır olduğunu, ancak önerilenden farklı bir yapılandırmaya gidileceğini söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları