Kripto HaberleriBitcoinAvrupa Birliği Tartışmalı Bitcoin ve Kripto Para Yasası Hakkında Anlaşmaya Vardı! İşte...

Avrupa Birliği Tartışmalı Bitcoin ve Kripto Para Yasası Hakkında Anlaşmaya Vardı! İşte Detaylar

Takip et

Avrupa Birliği (AB), Çarşamba günü kripto para işlemleri için kara para aklamayı önlemeye yönelik önemli kurallar üzerinde nihayet anlaşmaya vardı.

AB, kripto sektörünün bu yasanın gizliliğe ve inovasyona zarar vereceği yönündeki endişelerine rağmen kararında ısrarcı görünüyor.

AB parlamenterleri ve hükümet temsilcileri, Temmuz 2021’de Avrupa Komisyonu tarafından sunulan yasa tasarısı üzerinde siyasi bir anlaşma yapmak için son üç aydır bir araya geliyordu.

Özel Kripto Para Cüzdanlarından Yapılan İşlemlerin Detaylarının Yetkililere İletilmesi İsteniyor

Toplantıdan ayrılan ve adlarının açıklanmasını istemeyen iki kaynak, bir saatten biraz fazla süren görüşmelerin ardından mevzuat üzerinde anlaşmaya varıldığını söyledi.

Mart ayında yetkililer, bu yasa tasarısının özel kripto para cüzdanlarını da kapsayacak şekilde kapsamının genişletilmesini istemişti. Özel kripto cüzdanları, tamamen bağımsız olarak, herhangi bir lisanslı kripto borsası tarafından işletilmeyen cüzdanları tanımlıyor. Bununla birlikte yetkililer, işlemin riski ne olursa olsun detayların kendilerine bildirilmesini istiyor.

İlgili Haber
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

Bu durum hakkında lobi gruplarından Bitcoin borsası Coinbase gibi büyük kripto şirketlerinei kadar birçok sektör temsilcisi itirazlarını dile getirmişti. Hatta bazı hukuk uzmanları, bu yasanın orantısız ve yasadışı bir gizlilik ihlali olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

Görüşmelerin Kontrolü Çek Cumhuriyeti’ne Geçmeden Bir Gün Önce Anlaşmaya Varıldı

Yasa ile ilgili son aşamadaki görüşmeler, hem Avrupa Parlamentosu hem de 27 üye ülkeyi bir araya getiren ve şu anda Fransa’nın başkanlık ettiği AB Konseyi tarafından kabul edilebilir bir dizi kural bulmak için Brüksel’de yapılıyordu. Anlaşma, Fransa’nın görüşmelerin kontrolünü Çek Cumhuriyeti’ne devretmek zorunda kalmasından sadece bir gün önce, son anda yapıldı.

Nihai yasanın izleyeceği temel politikaları belirleyen anlaşmanın halen yasal metne dönüştürülmesi ve AB Resmi Gazetesinde yayınlanması gerekiyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları