HaberlerKripto Para

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Yeni Bir Açıklama Yaptı!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, yaptığı açıklamalarında kripto paralar hakkında konuştu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde kısa süre önce yaptığı açıklamasında kripto para varlıklarının ve merkeziyetsiz finansın (DeFi) finansal istikrar için gerçek bir risk oluşturabileceğini söyledi.

“Kripto Paralar Ekonomide Rol Oynarsa Finansal İstikrar İçin Risk Oluştururlar”

Lagarde’ye göre bu durum özellikle kripto paraların genel ekonomide daha fazla rol oynamaya başlaması halinde belirginleşecek.

Merkez bankası başkanı, şu an itibariyle kripto ve klasik finans arasındaki bağlantıların hala sınırlı olduğunu ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası, tartışmalı Kripto Varlıklarda Piyasalar (MiCA) mevzuatının hızla hayata geçirilmesini destekliyor. Kapsamlı düzenleyici çerçevenin 2024 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Lagarde, aynı düzenleyici çerçevenin yeni bir versiyonu olan MiCA II’nin, potansiyel olarak kripto varlık staking ve lending işlemlerini kapsayabileceğini söyledi.

Kripto varlık lending işlemleri özellikle Celsius Network ekosisteminin çöküşünün ardından detaylı incelemelerle karşı karşıya kalmıştı. Bilindiği üzere, 13 Haziran tarihinde kullanıcılarının tüm çekim, transfer ve swap işlemlerini askıya alan Celsius, halen konuya çözüm bulabilmiş değil ve müşterilerinden zaman talep ediyor.

Bununla birlikte Celsius olaylarının ardından küresel çapta düzenleyicilerin bundan böyle DeFi sektörünü daha sıkı bir şekilde incelemeye alması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay yaşanan Terra ekosistemi çöküşü de kripto piyasasında bir deprem yaşatmıştı. Terra’nın çökmesiyle birlikte zaten düşüş trendinde olan kripto para piyasası ağır bir yara aldı. Bunun üzerine FED’in faiz artırımı kararı gelince Bitcoin ve diğer kripto varlıkların fiyatlarında ani düşüşler yaşandı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu