Bitcoin

Avrupa Parlamentosu Geri Adım Attı: Bitcoin Yasaklanmayacak!

Bitcoin gibi Proof of Work tabanlı kripto paraları yasaklayacak yasa tasarısında köklü değişikliklere gidildi ve tartışmalı kısımlar çıkarıldı.

Alman kripto para haber kaynaklarına göre “Kripto Varlıklardaki Piyasalar (MiCA)” adlı yasanın yeni versiyonunda kripto para ve Bitcoin topluluğunu rahatsız eden ifadeler kaldırıldı.

Bitcoin’in Yasaklanmasına Neden Olacak İfadeler Tasarıdan Tamamen Çıkarıldı

Yasanın yeni halinde, Bitcoin gibi Proof of Work mekanizmasıyla çalışan Blockchain ağlarının yasaklanmasına neden olacak kısımlar tamamen silindi.

Yasa eski haliyle geçseydi kripto para dünyasında büyük tepkiye neden olabilirdi. Böylelikle Avrupa Parlamentosu, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş devam ederken oldukça tartışma yaratacak bir karardan vazgeçmiş oldu.

İlgili Haber
Avrupa Parlamentosu Bitcoin'i Yasaklamaya Hazırlanıyor Olabilir! Bu Tarihe Dikkat

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği parlamento üyelerinin 2025 yılı Ocak ayı itibariyle Proof of Work mekanizmasıyla çalışan kripto paraları yasaklamak istediğini bildirmiştik.

Parlamento üyeleri bu yasağın nedenini, bu kripto paraların çevresel olarak sürdürülebilir olmadığını düşünmeleri olarak açıklamıştı.

Söz konusu yasa tasarısının özellikle kripto para camiası tarafından son derece tepki ile karşılanmasının ardından Avrupa Parlamentosu geri adım atmış ve 28 Şubat tarihinde gerçekleşmesi gereken oylamayı süresiz olarak ertelemişti.

AP Üyesi Stefan Berger Tasarıda Değişiklik Yapılmasında Öncülük Etti

Avrupa Parlamentosu’nun mevzuattan sorumlu üyesi Stefan Berger, konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

“MiCA tasarısının Bitcoin’e karşı gerçekleştirilen bir yasak olarak değerlendirilmemesi benim için son derece önem taşıyor.”

Berger, bugün yerel Alman kaynaklarına yaptığı açıklamasında, Proof of Work mekanizmasına dayalı Bitcoin gibi kripto paraların yasaklanmasını içeren paragrafların yasa tasarısından tamamen çıkarıldığını duyurdu.

Tartışmalı kısımların çıkarılmasıyla birlikte yasa tasarısının nihayet oylamaya sunulabileceği düşünülüyor.

Berger, yaptığı açıklamasında tasarıyla ilgili görüşmelerin yeniden başladığını fakat belirli bir tarih konuşulmadığını belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu