Kripto HaberleriBitcoinAvrupa Parlamentosu'nun Bitcoin Yasağını Yeniden Yasa Tasarısına Eklediği İddia Edildi!

Avrupa Parlamentosu’nun Bitcoin Yasağını Yeniden Yasa Tasarısına Eklediği İddia Edildi!

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Geçtiğimiz ay Avrupa Parlamento’sunun Bitcoin’in de dahil olduğu Proof of Work mekanizması ile çalışan kripto paraları yasaklamasına imkan veren yasa tasarısının, kripto para topluluğu tarafından gösterilen tepkinin ardından önce süresiz bir şekilde ertelenmiş, ardından da tasarıdan Bitcoin’in yasaklanmasına sebep olabilecek kısımların çıkarıldığı duyurulmuştu.

İlgili Haber
Avrupa Parlamentosu Geri Adım Attı: Bitcoin Yasaklanmayacak!

Yasaklamaya neden olacak kısıtlamaların tasarıdan kaldırılmasının ardından oylamanın 14 Mart Pazartesi günü yapılacağı açıklanmıştı. AP Üyesi Stefan Berger, tasarıdan BTC yasağının kaldırıldığına dair güvence vermişti.

Avrupa Parlamento’sunun BTC Yasağına Dair İbareleri Farklı Bir Cümleyle Yeniden Tasarıya Eklediği İddia Edildi!

Buna rağmen son gelişmelere göre Pazartesi günü oylanacak olan tasarıya sinsice yine Bitcoin yasağı olarak yorumlanabilecek kısımlar eklendi. DeFi platformu Unstoppable Finance yöneticisi Patrick Hansen, Avrupa Parlamentosu’nun bu hamlesiyle ilgili kullanıcıları uyardı.

İşte Avrupa Parlamentosu’nun Bitcoin Yasağını İçerdiği İddia Edilen Yeni Tasarı Metni

Pazartesi günü yapılacak olan oylama metnine Proof of Work yasağıyla aynı anlama gelecek ibareler yerleştirildi.

Metne göre “sürdürülebilir olmadığı düşünülen kripto varlıkların yayınlanması, sunulması veya alım satıma kabul edilmesi” yasaklanacak:

Kripto paraların Avrupa Birliği içerisinde yayınlanması, sunulması veya alım satıma kabul edilmesinden önce işlemlerinin doğrulanması için kullanılan konsensüs mekanizmasının minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarına uyum sağlaması gerekecektir.

Avrupa Birliği içerisinde yayınlanması, sunulması ve alım satıma kabul edilmesi talep edilen kripto varlıkların ‘bu tarihe kadar’, belirlenen gereksinimlere uyum sağlayabilmesi için aşamalı bir plan oluşturmaları ve buna uymaları gerekecektir.”

Kripto paraların hangi tarihe kadar AP’nin belirlediği gereksinimlere uyum sağlaması gerekeceği henüz belli değil. Bununla birlikte, Bitcoin’in Proof of Work sistemini terk edeceği bir planın oluşturulması mümkün olmadığından söz konusu yasak Bitcoin’i de etkileyecektir.

Paris milletvekili Pierre Person da Pazartesi günü oylanacak olan MiCA düzenlemesinin Proof of Work kripto paraların geleceğini kötü etkileyeceğini söyleyerek yasağı bir anlamda doğruladı.

Bununla birlikte tasarıdaki söz konusu maddeye alternatif bir metnin de oylaması aynı anda yapılacak. Alternatif metinde herhangi bir yasak ibaresi bulunmuyor. Ancak yasağı içeren maddenin Avrupa Parlamento’sunda Yeşiller, Sosyal Demokratlar ve Sol gruplar arasında destek gördüğü düşünüldüğünde alternatif metni destekleyenlerin son derece azınlıkta kaldığını görüyoruz.

Edindiği bilgileri Avrupa Parlamentosu’ndaki kaynaklardan aldığını söyleyen Patrick Hansen, bilgilerin sürekli olarak değişiklik gösterdiğini, bu yüzden dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları