BlockchainHaberler

Avustralya Blockchain Destekli Bir Gelecek İçin Ulusal Yol Haritasını Yayınladı

Avustralya'dan devrim niteliğinde Blockchain hamlesi!

Avustralya hükümeti, ülkenin blockchain endüstrisinde devrim yaratmayı amaçlayan ulusal blockchain yol haritasını yayınladı. Yol haritası, finans ve bankacılık sektörleri öncelikli olmak üzere, blockchain teknolojisinin sektörler arası tedarik zincirinde, lojistikten tarıma kadar yaratacağı fırsatlara değiniyor.

Blockchain teknolojisinin 2025 yılına kadar 175 milyar dolar ve 2030 yılına kadar 3 trilyon dolar üzerinde yıllık işletme değeri üreteceği tahmin ediliyor. Ülkenin Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve Ticaret, Turizm ve Yatırım Bakanlığı Mart 2019’da ulusal bir blockchain stratejisi ve yol haritası açıklamıştı. Açıklanan son yol haritası ise, bir yıllık hazırlık ve danışmanlık değerinin bir ürünü.

Avustralya Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Karen Andrews strateji hakkında yorum yaptı ve beş yıllık blockchain yol haritasının regülatörler, yeni başlayanlar ve araştırmacıların konuyla ilgili çalışmalarını destekleyeceğini belirtti.

Andrews ayrıca sektörün 259,4 milyar AU$ (175 milyar $) değerinde olduğunu ve hükümetlerin ve özel şirketlerin blockchain teknolojisini benimsemekten faydalanabileceklerini söyledi ve ekledi;

“Gerçekten heyecan verici olan şey, blockchain’in ihracat fırsatlarını güçlendirme ve Avustralyalı üreticilerin dünya çapında talep edilen ürünlerini izlemelerine yardımcı olma potansiyeli. Blockchain teknolojisi; ekonomik tasarruf sağlamak, yeni iş ve ihracat fırsatları başlatmak ve ekonomik büyümeyi artırmak için büyük bir potansiyel sunuyor.”

Blockchain alanında Avustralya’nın çalışmalarını temsil eden bir dernek olan Blockchain Australia CEO’su Nicholas Giurietto da, yol haritası hakkında olumlu yorum yapan isimlerden biriydi.

“Yol haritasının tavsiyelerinin hepsi değerli, ancak göze çarpan öneri, önemli blockchain kullanım vakalarının ilerlemesi konusunda sanayi, akademi ve hükümet arasında işbirliği için bir model oluşturmak.”

Blockchain’in ülkeler tarafından kullanılması, bu alanda yaratacağı insan kaynağı ile daha gelişmiş blockchain teknolojilerinin önünü açacaktır. Akademinin bu konuda araştırmalar yapması, devletin teknolojiyi kullanması blockchain’e bir aşinalık yaratacak ve bu konudaki literatürü geliştirecektir. Bu da finans alanında kullanılan blockchain açısından güveni artıracaktır. Blockchain’in güvenirliğinin artmasının bitcoin ve diğer kripto paralar için olumlu bir haber olduğunu, geleceğe daha emin adımlarla ilerleyeceğini söylemek yanlış olmaz. Bitcoin her ne kadar merkeziyetsiz bir finansın altyapısını sağlasa da ülkelerin bu finansal varlığa bakışı önem taşıyor.

ICRYPEX Hazine Uzmanı Helin ÇELİK

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu