Haberler

Bank of America İddiası: ABD Bu Tarihe Kendi Dijital Parasını Çıkaracak!

Bankanın bir diğer iddiası ise stablecoinlerle ilgili!

Çin ulusal merkez bankası dijital para birimi çıkarma yolunda attığı adımları CBDC‘nin (merkez bankası dijital parası) ilk örneğini teşkil ederken bu konuda şimdiye kadar net bir adım atamamış olan ABD’li yetkililer hala sessizliğini koruyor. Bank of America ise bu konuda sessiz kalmaya niyetli değil.

BofA’ye göre ABD için böylesi bir ürün artık kaçınılmaz hale gelmiş durumda. Öte yandan stablecoinlerin çeşitli işlemlerde daha sık kullanılmaya devam edeceğini belirten Banka, ABD’nin 2030’a kadar kesinlikle bir CBDC başlatacağını iddia etti.

Öte yandan diğer büyük bankacılık şirketleri de stablecoinlerin gelişmeye devam ederek piyasalarda daha çok söz sahibi olacağını düşünüyorlar.

ABD Ve CBDC

CBDC’ler konusunda rakiplerine göre bir adım daha geride kalma yolunu tercih eden ABD’nin bu tutumu bir bakıma FED Başkanı Jerome Powell’ın “ülkenin ilk olmak yerine doğru yapması gerektiği” sözlerinde gizli.

CBDC’lerin “günümüzün elektronik para birimlerinin kaçınılmaz bir evrimi olduğu” inancı ülkeleri bu yolda rekabete sürüklerken Federal Rezerv geçen hafta bir merkez bankası dijital para biriminden gelebilecek artıları ve eksileri inceleyen bir rapor yayınladı. Söz konusu raporda bunun daha hızlı uzlaşmalara ve daha ucuz işlem maliyetlerine imkan sağlayabileceği belirtildi.

Stablecoinler Büyümeye Devam Edecek Mi?

Stablecoinler, son birkaç yıl içinde piyasada oynadıkları aktif rolle kripto para sektörünün önemli bir parçası haline geldi. Şu an itibariyle piyasa değerine göre en büyük 5 kripto para biriminde 2 tane stablecoin yer alıyor.

FED Başkanı’nın geçtiğimiz günlerde “düzenleme olduğu sürece stablecoinleri yasaklama gibi bir niyetimiz yok” sözleri de stablecoinlerin yasaklanmayacağı sinyallerini vermişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu