Kripto HaberleriBitcoinSon Dakika: Barış Pınarı Harekatı Durduruldu! Dolar Ve Bitcoin Etkilenecek Mi?

Son Dakika: Barış Pınarı Harekatı Durduruldu! Dolar Ve Bitcoin Etkilenecek Mi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Barış Pınarı Harekatı durduruldu. ABD’den yapılan açıklamada harekatın sona erdirilecek olduğu ve Türkiye tarafının PYD’nin geri çekilmesinden sonra operasyonu durdurma kararı aldığı açıkladı. Bir süre önce Türkiye, bölgeyi kontrol altına almak ve burada güven temin etmek için Barış Pınarı Harekatı ile Suriye’ye giriş yapmış ve askeri bir operasyon başlatmıştı. Askeri operasyonun henüz yeni başlamasına rağmen tüm dünya Türk tarafına yalan yanlış haberler ile tepki göstermiş ve Türkiye’nin derhal Barış Pınarı Harekatı’nı durdurmasını istemişti. Ancak Türkiye bu bölgede güven temin edilene kadar ve terör örgütlerinden arınana kadar operasyona devam edeceğini ifade etti.

ABD, Türkiye’nin isteklerini kabul ederek 120 saat içerisinde YPG’nin bölgeyi tamamen terk edeceğini ve 30 kilometre güneye ineceğini ifade etti. Bunun üzerine Türkiye harekatı duraklatacağını ve 120 saat içerisinde verilen sözün tutulması durumunda harekatı sonlandıracağını ifade etti.

ABD-Türkiye ortaklığı tarafından yapılan açıklamalarda ise şu sözler kullanıldı:

Türkiye ve ABD heyetleri yaptıkları görüşmeler sonrasında karara vardı. Askeri harekat durdurulacak ve Türkiye ile ABD arasında olan tüm yeni yaptırımlar kaldırılarak Türk tarafı ile eski anlaşmalar üzerinden devam edilecek. Türkiye’nin harekatı durdurması için ABD tarafından terör örgütlerine verilen sözlere rağmen YPG’nin geri adım attırılacağını da açıkladığı öğrenildi.

Türk Lirası bu haber ile birkaç kuruş değer kazanırken, bankaların ve piyasaların henüz gece saatleri nedeniyle kapalı olmasına bağlı olarak TL ve dolar kuru arasında çok büyük bir fark olmadı. Yatırımcılar Bitcoin fiyatında da bazı değer kazanımları görebilecekleri gibi değer kayıplarını görmeleri de mümkün. Zira kripto para birimi yatırımcıları fiyatların bu tür siyasi gelişmeler ve askeri harekatlar durumunda güvenilir bir sığınak olarak görüldüğünü, bunun da Bitcoin fiyatını arttıran en önemli etkenlerden bir tanesi olduğunu düşünüyorlar.

Bitcoin ne kadar değer kazanacak?

Bitcoin bu gelişmeden sonra pek fazla değer kazanmayabilir. Aksine Bitcoin fiyatında bu sebeple değer kaybı bile görülmesi mümkün olabilir. Kripto para birimi yatırımcıları fiyatların düşebilecek olduğunu düşünürken, bir tarafta ise yatırımcılar fiyatların daha çok düşme endişesi nedeniyle bugün ellerindeki kripto paraları satabilirler. Bitcoin’e güvenilir bir yatırım aracı olarak bakan Türk vatandaşlarının bu sebeple ellerindeki kripto para birimlerini çıkarma kararı alması yakın olabilir. Zira bazı kripto para birimi yatırımcılarına göre bu hamlelerden sonra dolar kuru da düşme riski olduğu için kendileri açısından bugünden sonra ABD tarafının olumlu açıklamaları tüm dünyadan Türkiye’nin hakkında aldıkları yaptırım kararlarını geri çekmelerine sebep olabileceği için bu konuda kararlı bir adım atılmasına bağlı olarak dolar düşeceğinden kripto para birimlerinin Türk Lirası olarak değeri düşürebilir.

Ellerindeki kripto para birimlerini çıkarmaları durumunda dolar kurunda yaşanacak değer kaybı da hesaba katılırsa ABD’nin yeni beklenmedik olumlu açıklamalarına da bağlı olarak kripto para birimlerinde bazı değer kayıpları olabilir. Buna hazırlıklı olmak ve eldeki kripto para birimlerinin eğer çok kısa vadeli alındı ise dolar kuru düşeceği için satış yapılması mantıklı olabilir. Aksi durumda kripto para birimi yatırımcıları beklediklerini bulamayabilirler.

  • ABD ve Türkiye arasında yapılan yeni anlaşma gereği Türk askeri Suriye’den çekilecek.
  • ABD ve Türkiye arasında tüm yaptırımlar kaldırılarak yeni yaptırım paketleri açıklanmayacak.
  • PYD 120 saat içerisinde Türkiye’nin belirlediği güvenli bölgenin dışına çıkacak.

*Bu içerikte bazı haber detayları verilememiş olabilir. Herhangi bir yatırım önerisi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları