HaberlerKripto Para

BDDK Başkanı’ndan Kripto Para Açıklaması! “Kafalar Karışık”

BDDK başkanı Türkiye'nin yatırımcı çekmesi için alternatif alanlara ihtiyacı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan kripto para toplantısının ardından bir açıklama da BDDK başkanından geldi.

Gaziantep’te Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde düzenlenen “3. Uluslararası İslami Muhasebe ve Finans” konferansında konuşan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben kripto para düzenlemeleri hakkında konuştu.

Kripto para düzenlemeleri konusunda kafaların karışık olduğunu ifade eden Akben, diğer ülkelerde de henüz yasal bir düzenleme olmadığının altını çizdi.

“Yeni olan şeylere karşı dikkatli olmak” lazım diyen Akben, dikkatli davrandıklarını belirtti.

“Bizim gibi tasarruf açığı olan ülkelerde yeni teknolojiler, yeni yatırım alanları yaratmak elbette çok önemli.” diyen BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben’in konuşması şu şekilde:

“Kripto para düzenlemesiyle ilgili dijital tarafta ne yapılabilir konusundaki Ankara toplantısından buraya geldim.

Elbette kripto para konusunda da çalışmalar var. Kafalar karışık bu konuda.

Bu konuda dünyanın birçok ülkesinde henüz bir düzenleme yapılmamış. Bu para neyin yerini alacak, sistem nereye evrilecek. Yeni olan bir şeye karşı çekince her zaman olduğu gibi dikkatli davranma şeklinde gerçekleşiyor.

Biz İslami finans tabirini katılım finans olarak kullanıyoruz. Katılım finans çalışmaları kanununda son safhalara geldik. Ülkemizde bankacılık hakim bir sistemden bahsediyoruz. Katılım bankalarının sektör içindeki payı yüzde 8’lerde ama sermaye içindeki payı yüzde 5’lerde. Krediler tarafında yüzde 10’larda. KOBİ kredileri tarafında ise yüzde 30’larda.

Ülkemizde de bir tasarruf açığı var. Büyümek istiyoruz haliyle yabancı kaynak sağlamak istiyoruz. Son dönemlerde dünyada bir enflasyon problemi yaşıyoruz, enerji problemi yaşıyoruz. Bundan en fazla etkilenen ülkelerden de birisiyiz. Beklentimiz enflasyon sarmalından yakın zamanda kurtulmak.

Alternatif finans ürünlerini çağımızdan önce yakalamak isteyenlerden önce yakalamak zorundayız. Bizim gibi tasarruf açığı olan ülkelerde yeni teknolojiler, yeni yatırım alanları yaratmak elbette çok önemli.

İslami finans mevcudun devamı şeklinde olduğu takdirde bir anlam ifade etmez. Mutlak suretle bir alternatif haline gelmesi lazım. Burada büyük bir pasta var. Büyük bir rekabet var. Karşıda daha büyük bir grup var.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Antikacı

Geç bişe anlamadım


Başa dön tuşu