BitcoinHaberlerKripto Para

Binance CEO’su CZ’den Önemli Rusya Açıklaması! Ruslar Kripto Paraları Kullanacak Mı?

Binance CEO'su CZ'den "Rusya, Ukrayna, Yaptırımlar ve Kripto" açıklaması geldi.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance‘in CEO’su Changpeng Zhao (CZ) bir blog gönderisi paylaştı.

Cz “Rusya, Ukrayna, Yaptırımlar ve Kripto” başlıklı gönderisinde merak edilen sorulara yanıt verdi.

“Öncelikle Ukrayna’dan gelen haberleri izlerken ne kadar derinden üzgün, kızgın ve kırgın olduğumu söylemek istiyorum. Böylesine korkunç bir insani krizi modern çağda göreceğimi hiç düşünmemiştim. Binance ekibi, Ukrayna ve çevresindeki insanlara yardım etmek için çok çalışıyor. Çocuklara, mültecilere ve ihtiyacı olan insanlara yardım etmek için şimdiden bağışta bulunduk.”

Daha sonra yaptırımlar konusunda değinen CEO çok fazla yanlış anlaşılma olduğunu ve Binance’in uluslararası yaptırım kurallarına sıkı sıkıya bağlı olduğunu söyledi.

“Binance neden bir adım daha ileri gidip tüm Rus kullanıcılarının varlıklarını dondurmuyor?

Bunu yapmaya yetkimiz olduğunu düşünmüyoruz. Yaptırım kararları yasalar çerçevesinde devletler düzeyinde alınır.  İşletmelerin veya platformların, kullanıcı varlıklarını tek taraflı olarak dondurmaya karar vermelerinin doğru olduğunu düşünmüyoruz.

Londra veya New York’ta normal Rus vatandaşları var. Londra’daki bir banka CEO’su, bu kişilerin varlıklarını tek taraflı olarak dondurmaya karar verme yetkisine sahip olmalı mı? Hangi gerekçeyle? Ülkelerinin Cumhurbaşkanıyla aynı fikirde olmadıkları için mi? Başka bir ülkedeki başka bir devlet başkanıyla da anlaşamazlarsa ne olur? Diğer ülkenin vatandaşlarının tüm varlıklarını dondurma yetkisine de sahip olmalılar mı? Bu nerede durur?

İkinci olarak kripto gerçekten bu sorunun merkezinde mi?

Şu anda medya ve politikacılar kripto ve yaptırımlara odaklanıyor. Gerçek şu ki, kripto Rusya için çok küçük bir alan. Bugün kriptonun benimsenmesine bakarsak, muhtemelen küresel nüfusun yaklaşık %3’ü bir tür kripto maruziyetine (yani, bir miktar kriptoya sahip) sahip.

Bunların çoğu, kriptoda net değerlerinin yalnızca küçük bir yüzdesine sahiptir. Ortalama %10’dan az. Dolayısıyla, bugün kriptoda küresel net değerin muhtemelen sadece %0,3’ünden daha azı var. Bu oran Rusya için de aynı şekilde geçerlidir. Artık medya ve politikacılar paranın %99,7’sine sahip olan bankalara odaklanmak yerine, paranın %0,3’üne odaklanıyor. Tüm bunları engelleseniz bile, iğneyi hareket ettiriyor mu? Hayır. Bitcoin’e odaklanmak yerine bankalara, petrole/gaza odaklanmak çok daha etkili olabilir.

Rusya kripto kullanmak istiyor mu?

Hayır. Rusların rubleden kriptoya geçmesi rubleyi zayıflatıyor, bu da Rusya’nın güçlerini zayıflatıyor. Rusya Merkez Bankası’nın, kripto kullanımını teşvik etmek yerine aktif olarak kriptoya erişimi engellemeye çalıştığı söyleniyor.

Rusya’nın kripto kullanmak istememesinin bir başka nedeni de çok fazla izlenebilir olmasıdır.

Gizlilik paralarını kullanırlar mı? Hayır, daha da küçükler. En büyük gizlilik parası olan Monero, 3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Rusya’nın GSYİH’sı 1,5 trilyon dolar.

Tüm bunlardan sonra birkaç uluslararası kripto borsasına yaptırım uygulanmasının herhangi bir etkisi var mı? Hayır.

Umarım bu, etrafta dolaşan bazı yanlış anlamaları veya yanlış anlamalara açıklık getirir.

Yaptırımlar

Binance’e dönersek, yaptırımları çok ciddiye alıyoruz. Uyum ekibimizin dünya genelinde 500’den fazla çalışanı vardır ve bunların yarısına yakını kara para aklamayla mücadele, isim tarama, müşterinizi tanıyın ve zincirleme izleme gibi yaptırım kontrol işlerinde doğrudan yer almaktadır.

Yukarıda özetlenen ekip ve süreçler, Rus bireyleri ve kuruluşlarına yeni yaptırımların uygulanması için – kelimenin tam anlamıyla – günde 24 saat çalışıyor.

Şaşırtıcı bir istatistik, tüm yaptırım listesini yakından inceledik ve şu ana kadar bir tanesini bulduk. Bekle – sadece bir tane mi? Evet bir tane.

Bu sayının bu kadar düşük olmasının nedeni, kara para aklama, isim tarama ve yaptırım kontrolünde altın standart olan Refinitiv Worldcheck gibi bankacılık dereceli araçları kullanmamızdır.

Yaptırımlara Maruz Kalan Kişiler (PEP), gemiye binmeden önce Binance’de durdurulur. Yeni yaptırım uygulanan kişilerin çoğu, PEP olarak işaretlenecek ve bu nedenle, daha ilk etapta ticaret yapamadan çok önce platformumuza erişimleri reddedilecekti. Bu, müdürleri, avukatlarını, aile üyelerini- insanların hileli hesaplar açmak için denediği ve kullandığı insanları içerir.

Kripto Yasa Dışı Faaliyet İçin İdeal Değil

Tüm bunların gösteriyor ki – popüler inanışın aksine – kriptonun yasadışı faaliyetler için etkili bir araç olmadığıdır.

Birincisi, KYC zor. İkincisi, insanlar fark etmeden milyonlarca doları kriptoya taşıyamazsınız ve üçüncüsü, izlenebilirsiniz.

Bitfinex hackine bakın. Teoride 3,6 milyar dolarlık Bitcoin çalabilirsiniz, ancak daha sonra onları yakalanmadan kullanamazsınız.

Özetlersek

Yaptırım gereksinimlerini karşılıyoruz ve kripto yaptırımlardan kaçınmak için kullanışlı değil.

Milyonlarca masum kullanıcının hesabını tek taraflı olarak dondurmayacağız.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu