Kripto HaberleriAnalizBinance'e Açılan Davanın Aynısı 2020 Yılında Bitmex'e Açılmıştı! Dava Nasıl Bitti? Bitcoin...

Binance’e Açılan Davanın Aynısı 2020 Yılında Bitmex’e Açılmıştı! Dava Nasıl Bitti? Bitcoin Nasıl Tepki Verdi?

Binance davası piyasaların yönünü etkileyecek mi?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

CFTC tarafından Binance’e karşı açılan dava pek çok yeni yatırımcının tedirgin olmasına neden olsa da, uzun süredir bu piyasanın içerisinde olanlar buna benzer pek çok davayla karşılaştıkları için nispeten rahatlar.

Binance davasına benzerliğiyle dikkat çeken 2020 Bitmex davasını incelediğimizde sonuçların piyasa için tahmin edildiği kadar kötü olmadığını göreceğiz.

Bitmex Davasındaki İddialar Nelerdi?

CFTC 1 Ekim 2020’de Bitmex’e ve üç kurucusuna karşı bir dava açmış ve ABD’li müşterilerin fonlarını yasa dışı olarak kabul edip bu kişilere türev piyasalarda Bitcoin, Ether ve LTC ticareti yaptırmakla suçlamıştı. Davanın bir ayağını FBI yönetmiş yöneticiler hakkında hapis cezası istemiş ve Bitmex’in bir yöneticisi tutuklanmıştı.

CFTC bu davada Bitmex’in Kasım 2014’ten 1 Ekim 2020’ye kadar ABD’deki perakende ve kurumsal müşterilere kaldıraçlı kripto para türev ticareti teklif ettiğini, ABD’deki müşterilerin doğrudan BitMEX’in kullanıcı arayüzleri aracılığıyla ticaret yaptığını ve BitMEX’in belirli işlemlerde karşı taraf olarak hareket ettiğini tespit ettiğini, bu nedenle Bitmex’in DCM,SEF ve CEA yasalarını ihlal ettiğini söyledi.

Şuçlamalar genel olarak şu şekildeydi:

“CFTC’ye kayıt olmadan müşterilerine türev ticaret imkanı sağlamak,

Kaldıraçlı Bitcoin, Ether ve LTC işlemlerinde karşı taraf olarak hareket etmek,

Terörün finansmanı ve kara paranın aklanmasının önlenmesine yönelik olarak KYC, CIP ve AML prosedürlerine uymamak.”

Bitmex Davası Sonrası Bitcoin Düştü Mü?

Bitmex dava açıldığı tarihte türev piyasa hacminde birinci sıradaydı. Bu nedenle piyasa üzerinde davanın etkisi endişe yaşatmıştı ancak davanın duyulmasının ardından Bitcoin’de sadece %2’ye yakın bir düşüş yaşandı.

Bitmex Davasındaki İddialar Binance Davasıyla Benzer Mi?

Bitmex davasındaki iddiaları incelediğimizde Binance’e yönelik iddiaların çok benzer olduğunu görüyoruz.

CFTC Binance’in gerekli kayıtları yaptırmadan ABD’li vatandaşlara Bitcoin Ether ve LTC gibi kripto para türev ticareti sunduğunu, KYC ve AML kurallarına uygun hareket etmediğini, Terörün finansmanının engellenmesine yönelik kuralları hiçe saydığını, vergi kaçırdığını ve buna aracılık ettiğini iddia ediyor. Görüleceği üzere iddialar Bitmex davasıyla birebir aynı.

CFTC Bitmex’e açtığı davada platform kazançlarının %15 oranında ABD’li yatırımcılardan geldiğini iddia etmişti şimdi benzer bir iddiayı Binance’e yöneltti ve Binance’in komisyon gelirlerinin %16’sının ABD’li kullanıcılardan geldiğini iddia etti.

Bitmex davasına ilişkin belgeleri incelediğimizde Binance davasıyla çok benzer olduğunu görüyoruz. Hatta bu benzerlik öyle bir noktadaki dilekçelerin bu davadan kopyala yapıştır şekilde alınmış olabileceğini düşündürüyor.

Peki Bitmex Davası Sonucunda Ne Oldu?

Dava açıldıktan yaklaşık 10 ay sonra Bitmex ve yan kuruluşları 100 milyon dolarlık bir ceza aldı. Bitmex’in CFTC yasalarını tekrar ihlal etmesi yasaklandı. Bitmex o dönemlerde en popüler türev Bitcoin borsası iken 5. sıraya kadar geriledi ve ondan kalan koltuğa Binance geçti.

Davanın piyasalar üzerindeki etkisi de beklendiği gibi olmadı. Bitmex’e açılan davadan 2 ay sonra (zamanı geldiği için) “mega boğa” başladı.

Binance davasının etkisinin de farklı olmayacağını düşünüyorum. 2 ay sonra bir mega boğa beklemesem de, Binance’e açılan davanın, Binance’in geleceği üzerinde bir etkisi olacağını düşünmüyorum.

Bu dava sonucunda CFTC haklı çıksa bile Binance belirli bir miktarda cezayı ödeyerek ve CFTC’nin istediği düzenlemeleri yaparak yoluna devam edebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları