BitcoinEthereumHaberler

Bir Ülke Daha Bitcoin ETF’sine Onay Verdi!

Avustralya Bitcoin ETF'sine yeşil ışık yaktı.

ABD’de SEC’in Bitcoin vadeli işlem ETF’lerine verdiği onaydan sonra Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), ilk spot Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) ETF’sine yeşil ışık yaktı.

Onay alan iki ETF, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda (ASX) işlem görmeye başlayacak.

Avustralya’nın kurumsal düzenleyicisi ASIC aylardır devam eden süreçten sonra ETF’ler de dahil olmak üzere kripto tabanlı ETP’leri başlatmak isteyen şirketler için bir dizi yönerge yayınladı.

ASIC yaptığı açıklamada “Avustralya’da kripto varlıkları tutan ETP’lere ve diğer yatırım ürünlerine olan ilgiyi ve talebi kabul ediyoruz” dedi.

Yayınlanan yeni yönerge, fonların doğrudan kripto para birimlerine veya kripto madencileri ve madeni para borsaları gibi kriptoya bitişik varlıklara yatırım yapan borsada işlem gören fonları (ETF’ler) başlatmasına izin verecek.

Bu yönerge bağlamında BetaShares Avustralya Menkul Kıymetler Borsası’nda önümüzdeki hafta ‘CRYP’ kodunu kullanarak başlayacak olan kripto odaklı bir ETF başlatan ilk fon oldu.

ASIC Komiseri Cathie Armor konu ile ilgili şunları söyledi:

Kripto varlıklar, ürün ihraç edenler ve piyasa operatörleri tarafından mevcut düzenleyici yükümlülüklerini yerine getirirken dikkate alınması gereken benzersiz özelliklere ve risklere sahiptir.

Yayınladığımız iyi uygulamalar, yatırımcı korumalarını ve Avustralya’nın adil, düzenli ve şeffaf pazarlarını koruyacak şekilde bu yükümlülüklerin nasıl karşılanabileceğine dair pratik örnekler sunuyor.”

Avustralya’da şimdilik sadece Bitcoin ve Ethereum ETF’si onaylansa da çok fazla zaman geçmeden diğer kripto paralara yönelik de başvuruların yapılması bekleniyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu