Kripto HaberleriHaberlerBir Ülke Daha Dijital Para Kullanımı İçin Pilot Çalışmalara Başlamayı Planladığını Bildirdi!

Bir Ülke Daha Dijital Para Kullanımı İçin Pilot Çalışmalara Başlamayı Planladığını Bildirdi!

Takip et

Tayland Merkez Bankası (BOT), politikalar geliştirmek ve dijital para birimi tasarlamak amacıyla risk ve faydaları değerlendirebilmek için yıl sonuna kadar merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot çalışmasına başlamayı planlıyor.

Cuma günü yapılan bir basın açıklamasında, özel sektörle sınırlı bir işbirliği içinde gerçekleştirilecek gerçek hayat pilot çalışmasının, Merkez Bankası’nın önceki CBDC geliştirme programlarının kapsamını genişleteceği belirtildi.

Tayland, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerini 10.000 Kişiyle Deneyecek

BOT’un “CBDC’yi yeni bir finansal altyapı olarak kabul eden ilk merkez bankaları arasında yer aldığı, iş dünyası ve halkın çeşitli finansal hizmetlere daha düşük maliyetlerle daha kolay ve daha fazla erişim sağlama fırsatlarını artırma potansiyeline sahip olduğu” bildirildi.

Pilot program, üç şirketin dahil olduğu mal ve hizmetler için ödeme yapan yaklaşık 10.000 kullanıcı ile sistemin tasarımını değerlendirmek için bir temel parça ve yeni finansal hizmetlerin geliştirilmesini kolaylaştırmak üzere iki bölüme ayrılacak.

İlgili Haber
Tayland Bitcoin ve Kripto Paraların Ödeme Aracı Olarak Kullanımını Yasakladı!

Yine de Tayland Merkez Bankası, risk ve faydaların “kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi” gerektirdiği için perakende bir CBDC çıkarma planına sahip değil ve halkı bu noktada perakende CBDC yatırımları veya hizmetleri sağladığını iddia eden dolandırıcılık ve sahtekarlıklara karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Tayland geçen yıl perakende CBDC’nin önümüzdeki üç ila beş yıl içinde tam olarak uygulanabileceğini söylemişti.

Küresel merkez bankası dijital para birimi yarışında şu ana kadar liderliği kripto paraları yasaklayan Çin elinde tutuyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları