Kripto Para

Tayland Bitcoin ve Kripto Paraların Ödeme Aracı Olarak Kullanımını Yasakladı!

Yasağın ülkedeki kripto ticaretini ve dijital varlıkları kapsamadığı belirtildi.

Tayland SEC‘ten yapılan son açıklamada ülkedeki ödemeler için kripto kullanımının yasaklandığı belirtildi. Ancak bu yasağın kripto ticaretini ve dijital varlıkları yasaklamadığı da özellikle vurgulandı. Böylelikle Tayland’daki uygulama ülkemizdeki benzer bir hal almış oldu.

Tayland Güvenlik ve Değişim Komisyonu bugün yaptığı açıklamada kripto paranın ödeme aracı olarak kullanılmasının 1 Nisan’dan itibaren yasaklanacağını belirtti.

Söz konusu yasağın gerekçesi ise kara para aklama endişeleri ve merkez bankasının devreye giremeyip yardım sağlayamaması olarak gösterildi.

Ocak ayında Taylandlı yetkililer ülkedeki dijital varlık ödemelerini düzenleme planını açıklamışlardı. Bu son duyuruda ise Tayland SEC tarafından dijital varlıkların volatiliteleri ve yüksek işlem ücretleri nedeniyle ödeme piyasasına daha iyi verimlilik sağlamadığı söylendi.

Mart Ayının Başında Vergiler Kaldırılmıştı

Taylandlı yetkililer bu ayın başlarında, hükumet onaylı borsalardaki kripto alım satımlarının 2023 yılına kadar %7 katma değer vergisinden (KDV) muaf olacağını duyurdu. Oysaki ocak ayında bu oranın %15 olması planlanıyordu.

İlgili Haber
Tayland Kripto Para Kullanımını Yaygınlaştırmak İçin Vergileri Kaldırdı!

Tayland Maliye Bakanı Arkhom Termpittayapaisith konuyla ilgili verdiği bir demeçte ülkedeki kripto para sektörünü canlandırmak adına kripto ticaretindeki vergi kurallarını gevşettiklerini açıklamıştı.

Öte yandan Termpittayapaisith, 1 Nisan 2022’den Aralık 2023’e kadar geçerli olan vergi muafiyetinin CBDC ticaretini de kapsayacağını ifade etmişti.

Stopaj Vergisi De Kalkmıştı

Ayrıca kripto para yatırımcılarının borsa işlemlerinde ödedikleri %15’lik stopaj vergisinden de muaf tutulacağı açıklanmıştı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu