Kripto Para

Bir Ülkede Daha Bitcoin ve Kripto Para Vergi Yasası Meclisten Geçti!

Hindistan ve Endonezya'nın ardından bir ülkede daha Bitcoin ve kripto paralar için vergi yasası meclisten geçti.

Ülkenin kripto para dünyasına olan adaptasyonunu kolaylaştırmak isteyen Slovenya, Bitcoin ve kripto işlemleri için %5 sabit oranlı vergi planını duyurdu.

Yeni sabit oranlı vergi ile birlikte ülkede kripto para birimi işlemlerinin basitleştirilmesi amaçlanıyor.

Yeni vergi oranını hayata geçirmeyi amaçlayan yasa tasarısı, Slovenya yasama meclisinin Perşembe günü yaptığı oturumda kabul edildi.

Kripto vergi yasası, 2022 ve 2023 için İklim Değişikliği Fonu Harcama Programına İlişkin Yönetmelikle birlikte kabul edildi.

Yeni Kripto Para Vergisi Yasası ile Birlikte Kripto Vergilendirilmesinin Kolaylaştırılması Amaçlanıyor

Bu tasarının kabul edilmesiyle, Slovenyalılar artık yasal olarak sahip oldukları tüm sanal para birimleri için vergi ödemek zorundalar.

Yeni yasa tasarısı ayrıca, ödeme sürecini kolaylaştıran kesintiler ekleyerek vatandaşların vergi ödemeye teşvik edilmesini sağlayacak şekilde oluşturuldu.

Slovenya hükümeti yaptığı açıklamasında yeni yasayla ilgili şunları ifade etti:

“Bu alandaki mevzuat ile birlikte Slovenya’nın sanal para birimleri alanındaki vergilendirme konusundaki rekabetçi konumu güçlenecek.”

Bilindiği üzere kısa bir süre önce Hindistan, kripto para gelirlerine %30’luk bir vergi ekleyerek büyük tartışmalara neden olmuştu. Kripto topluluğu, Hindistan’ın bu hamlesiyle birlikte ülkede gelişmekte olan bu yeni teknolojinin bundan sonra gerileme dönemine gireceğine inanıyor. Hindistan ayrıca kripto ticaretinde yaşanan zararlarda vergiden herhangi bir kesinti yapmayacak.

İlgili Haber
Hindistan'da Kripto Para Gelirlerine Bugünden İtibaren Yüzde 30 Vergi Uygulanacak

Avrupa Birliği üyesi olan Slovenya’nın bu hamlesi, birliğin anonim kripto işlemlerini yasaklama oylamasının tartışıldığı şu günlerde geldi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu