AnalizBitcoin

Bitcoin 1 Ocak – 30 Aralık Analizi

Bitcoin 365 güne yakın sürede bazılarını zengin, bazılarını ise daha fakir duruma getirdi.

1 Ocak 2018’de rekor seviyeye 17 Aralık’ta yükselmesinin ardından düşüşe doğru hareket eden ve 13 bin dolar seviyesinden düşmeye devam eden Bitcoin, bugün geldiği son noktada artık ciddi kayıplar yaşamış olan bir yatırım aracı olarak tanınıyor. Bitcoin’i 2018 yılında kötü bir yıl geçirmiş olsa da yıl içerisinde analizlere uygun hareket eden ve fiyatların sürekli yükselmesinin imkansız olduğunu, bir süre sonra düşüş olabilecek olduğunu ve bu düşüşlerin zamanının belirli bir zaman içerisinde olmayabilecek olduğunu bilen kişiler bu yılın kazananlarından oldular. Yıl sonunu beklemekte ısrar eden ve 13 bin dolar düzeyinde satış yapmayanlar ise tam tersine büyük kayıplar yaşayan taraflar oldular ve bu kişilerin kayıpları binlerce dolar ile sınırlı kalmayarak onbinlerce dolar ile ifade edildi.

Bitcoin yıl içerisinde iyi zamanını Ocak ayında geçirirken, en kötü zamanlarını ise yaz aylarından sonra geçirdi. Yaz aylarında istenen performansı verememesinin ardından satış yolunu tercih eden yatırımcıların bir kısmının alımları duraksatması ve satışlarını az az yapmaya başlaması sonrasında ellerinde Bitcoin kalmadı ve tekrar alım yapmayı düşünmediklerinden dolayı beklentisiz bir piyasa ortamı yaratıldı.

Piyasada en kötü performansı gösteren en popüler 5 kripto paradan birisi olan Bitcoin, tahtını ise asla kaptırmadı ve 1. sırada olmayı hep başardı. Ethereum’a güvenerek ve 2. sırayı asla kaybetmeyecek olduğunu düşünerek hareket eden ETH’ciler ise bu sene 2 kez 3. sıraya gerileyen (CoinMarketCap verisi*) Ethereum’un kendileri üzerinde büyük baskılar ve satışa zorlayan hayal kırıklıkları yarattığını açıkladılar. Yatırımcıların binlerce dolarlık kripto para satışlarından doğan Ethereum fiyatı gerilemeleri de Bitcoin fiyatını da az da olsa etkilediği zamanlar oldu ve bu zamanlarda en fazla etkilenen ise Ethereum’un kendisi olmuştu.

Bitcoin yıl içerisinde en iyi fiyatını ise 6 Ocak 2018 tarihinde 16.893.50 dolar ile gördü. Bu tarihten sonra önünde olan riskler ve engeller dolayısı ile tekrar bu seviyeye yükselmeyen tarihin en çok kazandıran ve aynı zamanda en fazla kaybettiren yatırımı Bitcoin, bu sürede yatırımcılarına Ocak ayının ilk başında 13 bin dolar seviyesinden başlayan fiyatından sonra 3 bin dolar kadar bir artışla yıl içerisindeki rekorunu kırmış oldu.

Aralık 2017’de 20 bin dolar düzeyi ile rekor kırmasının ardından Ocak ayında bu seviyeye gerilemesi endişe yaratsa da tekrar 20 bin dolar seviyesini geçebilecek ve 30 bin dolar ila 50 bin dolar arasında bir fiyata yükselebilecek olduğu beklentisi yaratan piyasadaki ünlü isimler ve yatırımcıların bir kısmı, Ocak ayında 16 bin dolar ve 13 bin dolar düzeyinden alımlar yapmaya devam ettiler. Akıllı davranan ve düşüşlerin devam edecek olduğunu düşünen, 1.000 dolar ve 4.000 dolar fiyatla alım yapanlar ise Ocak ayının ilk haftalarından itibaren satış yapmayı tercih ederek akıllı bir hamle ile binlerce dolarlık kazançlar elde edebildiler.

5 Mayıs tarihine kadar sürekli bir yükseldi, bir düştü performansı sunan Bitcoin, 5 Mayıs’ta ise 9.855 dolara yükselerek, tekrar 18.000 dolar sınırını geçebilecek ve 10.000 dolar psikolojik sınırını geçebilecek olduğu izlenimi verdi. Tüm bu beklentileri birkaç saat içerisinde tekrar 8.000 dolara doğru gerilemeye başlaması ile geride bırakmayı da ihmal etmeyen kripto para birimi Bitcoin’in fiyatındaki düşüşler bu tarihten sonra daha sert olmaya başladı ve birkaç hafta boyunca daha sert adımlar ile düşüşe devam etti.

Fiyatının düşmesi ile birlikte yıl içerisinde piyasa hacminin 500-870 milyar dolar aralığından 100 milyar dolara kadar gerilediği tek kripto para olan ve aynı zamanda piyasa hacmi bakımından en zengin kripto para birimi olan Bitcoin, yıl içerisinde 350 milyar dolara yakın piyasa hacminden 60 milyar dolara kadar tek başına geriledi. Piyasa hacmindeki genel toplam düşüş ise bu süre içerisinde devam etti.

Aralık 15’te en düşük dip fiyatını gördü

15 Aralık 2018’de 3.261 dolar* seviyesine gerileyen Bitcoin bazı borsalarda ise daha düşük fiyatlara gerileyerek yıl içerisinde en kötü ve en dip fiyatını 3.200 dolar seviyelerinde görmüş oldu. Yıl sonuna kadar tekrar yükseliş beklentilerini düşüren 15 Aralık düşüşlerinden önce ise Kasım ayındaki düşüşler en büyük düşüşlerin yaşanmasını tetikleyen olaylar oldu ve tekrar yükseliş umudunu bitiren ay olarak Kasım ayında yatırımcıların hevesinin kaçtığı ve beklentilerinin azaldığı sıkça söz edilmeye başladı.

Kasım ayındaki tarihi düşüşlerin ardından 30 Ocak tarihinde ise Bitcoin bu noktada artık geri dönülebilecek bir rekor seviyesine tekrar ne zaman çıkacak belirsizlik hissi yaratmışken, bugün fiyatı 3.800 dolar ve seviyesinde seyrediyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu