Kripto HaberleriAnalizBitcoin 400 Günün En Yüksek Seviyesini Gördü, BTC 10.000 Dolar Olacak Mı?

Bitcoin 400 Günün En Yüksek Seviyesini Gördü, BTC 10.000 Dolar Olacak Mı?

Takip et

Kripto para yatırımcıları bilir, yakın zamana kadar Bitcoin fiyatında yükseliş açısından bir artış yaşanmamıştı. Bitcoin yatırımcıları bu süre boyunca kripto para biriminin değerinin yükselip yükselmeyecek olduğunu merak ederken, bir taraftan ise bazı kripto para birimi yatırımcıları ciddi bir fiyat artışı beklentisinin ne zaman gerçek olacak olduğunu sormaya başlamışlardı. Bitcoin’in fiyatındaki bu yükseliş sonucunda bazı kripto para yatırımcıları bugün 400 gün rekorunun kırıldığı gün 9.900 doları gören Bitcoin’in fiyatının artık 10.000 doları neredeyse garantilediğini düşünmeye başladı.

Yakın zamana kadar kripto para birimlerinin değeri konusunda bazı yatırımcılar endişeli idi ve fiyatların yükseliş görüp görmeyecek olduğu konusunda kripto para analistlerinin ne dediğine bakmışlardı. Bitcoin yatırımcıları için bu kısa sürede bir anda yükseliş olması yine piyasaların ciddi bir kazanç elde etmesine sebep olmakla sınırlı kalmadı.

Kripto paraların bugün 2019 yılının en iyi gününü yaşadığı bir ortamda aslında yatırımcılar ilk kez 2019 yılında hatta 400 günden bugüne kadar geçen sürede ilk kez bu kadar umutlandılar. Bitcoin fiyatının artık yükselecek olduğundan umudu kesenler için bugün yaşanan bu kripto para fiyat ve piyasa hacmi yükseliş-artışları yatırımcılara kripto paraların ölmediği ve henüz burada olduğu mesajını verdi.

Büyük küçük demeden birçok kripto para yatırımcısı beklentilerinin altında kaldığı için kripto para piyasasından yavaş yavaş çıkmak istemeye başladı ve bunun sonucunda bazı kripto para birimi yatırımcıları zararına satışlar yaparak kripto para piyasasından çıkmıştı.

Bazıları ise kripto paralara güvenlerinin son derece azaldığını ancak bu güven azalmasının herhangi bir şekilde sorun olmayacak olduğunu ve tekrar kripto paraların yükselecek olduğu tarihe kadar bekleyecek ve sonrasında durum değerlendirmesi yapacak olduklarını açıklamıştı.

Bitcoin yatırımcılarının 400 günün rekorunun bugün kırılması ve 10.000 dolar fiyata sadece 99 dolar kadar bir fark kalmış olması yatırımcılar için gün sonunda bile umut verici bir takım gelişmelerin olduğunun göstergesi. Kripto para yatırımları bugüne kadar aradan geçen 400 gün sürede ilk kez bu kadar yükseldi ve Bitcoin 400 günün fiyat rekorunu en üst sınırdan kırmayı başardı.

Bitcoin neden 400 gün bekledi?

Aslında bekleyen Bitcoin değildi. Bekleyen balinalardı. 1 milyon Bitcoin yatırımcısı 1 balina etmiyor olabilir. Kripto para balinaları spekülatif piyasa eylemleriyle birlikte Bitcoin fiyatını düşürebiliyor veya yükseltebiliyor. Bir balina olmak için belirli bir şart yok ancak yazılı olmayan bazı şartlar var ve bu kişilerin sayısı binlerce değil, sadece onlarla sınırlı olduğu tahmin ediliyor. Çünkü bunun sebeplerinden birisinin de kripto para piyasasının toplam hacmi ve Bitcoin piyasasının toplam hacmine bakıldığında aslında bugün tüm Bitcoin’lerin toplam piyasa değerinin 175 milyar dolar seviyesinde olduğu biliniyor.

Bunu açıklarsak, Amazon CEO’su 100 milyar dolar civarı servetini Bitcoin’e yatırsa piyasanın en büyük balinası olurdu ve tüm kripto para piyasasını gözü kapalı olarak yönetebilir ve hep kazanan taraf olurdu. Ve hiçbir kripto para yatırımcısı Jeff Bezos’un kendisi açıklamadığı sürece 100 milyar dolar değerinde kripto para yani Bitcoin sahibi olduğunu bilmezdi.

Tüm bunlar bugün yaşanan artışların aslında balinalar tarafından 400 gündür beklediklerini ve 400 gün sonunda bazı büyük balinaların eylemleri sonucunda Bitcoin fiyatının 10.000 dolara gelmiş olabilecek olduğu iddialarını destekler nitelikteler. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin piyasasının çeyreğini kontrol edebilecek kadar ve Bitcoin yatırımlarının %25’i kadar elinde bir güç var olduğu iddia ediliyor. Tam bu sırada aslında eğer bu iddia doğruysa bu yükselişlerin arkasında Satoshi Nakamoto’nun olabilecek olduğu tezlerini destekler niteliktedir.

Bitcoin 10.000 doları görecek mi, neden 100 dolar kazanamıyor?

Bitcoin hakkında bugün en fazla sorulan soru ve üzerine onlarca insan tarafından milyonlarca yorum yapılan tek konu buydu. Bitcoin 9.900 dolara kadar gördü ve 10.000 dolar seviyesine kadar yaklaşmış oldu. Aslında 10.000 doların önünde artık çok büyük bir direnç yok ancak gerek yatırımcıların kar satışları, gerek ise büyük Bitcoin balinalarının engellemesi sonucunda Bitcoin 10.000 doları göremedi. Yakın zamanda beklentiler 10.000 doların bir saat sonra bile görülmesinin mümkün olduğunu gösterir eylemde.

Bitcoin için önemli olan 10.000 doları görmesi değil, bugün eğer satış yapacak iseniz 10.000 dolardan sonrası için kısa sürede çok büyük yükseliş beklentisinde olmamak gerektiği için kar satışları yapacak iseniz 9.800 dolar seviyesinden satışınızı yapabilirsiniz. Tüm bu 200 dolarlık bekleyiş belki size büyük oranda kayıp yaşamanızın sebebi olabilecek olduğu için kripto para yatırımcılarının bu konuda iyi karar vermesi ve normale göre biraz daha hızlı olarak karar vermeleri gerekli.

10.000 dolardan yatırım yapılır mı?

Hatırlarsanız 2017 Aralık’ta kripto para birimi Bitcoin 20 bin doları gördüğünde insanlar ”40 bin dolar olacak, saldırın, Bitcoin alın, Ahmet abi hemen Bitcoil al 1 saate 40 bin dolar olacakmış” gibi iddialar ile hayatında bilgisayar ile tanışmayan insanların bile Bitcoin satın almasına sebep oldular ve bu bir numaraydı. Aslında kripto para birimi Bitcoin’in 1 saat sonra 40 bin dolar olacağının garantisi bir balina dışında kimse tarafından verilemez, ki bu balinanın da çok büyük bir Bitcoin yatırımcısı olması sayesinde bu gerçekliğin olup olmayacak olduğu yanıtını verebilecek olduğunu bilmek gerekiyor.

Bitcoin bu seviyede yatırımcılara kısa vadede büyük bir kazanç ve getiri sunabilir. Ancak 10.000 dolar seviyesinden Bitcoin satın alınır mı? Bitcoin kazandırır mı? Sorularının cevapları aslında soruda gizli. 400 günün en üst seviyesine ulaşan Bitcoin’in bu seviyeden sonra kısa zamanda en fazla 13.000 dolar seviyesine ulaşabilecek olduğu beklentisi var ve 20 bin doları Haziran ayında veya yaz aylarında görmesi beklenmiyor. Bazı kripto para analistleri kısa vadede 20 bin doları görecek olduğunu iddia etse de 2017 yılında da 1 milyon doları görecek olduğu iddiaları hesaba katıldığında ve bu iddiaların çok ünlü isimler tarafından ortaya atıldığı görüldüğünde yatırımcıların kendilerinin doğru karar vermesi gerekiyor.

*Bitcoinsistemi.com yayınladığı hiçbir içerikte tavsiye veya yatırım önerisi vermemektedir. Bu içerikler sadece bilgi amaçlıdır.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları