AnalizBitcoin

Bitcoin 47.000 Doları Geçti! Yatırımcılar Şimdi Ne Yapmalı?

BTC'deki teknik görünüme baktık...

Bitcoin son günlerde gelen olumlu haberler ile yükseliş yönlü hareket yaşamayı başalardı. Özellikle 44.000 dolar üzerinde 4 saatlik bir kapanış yapmasından sonra sahneye boğaların gelmesiyle fiyat 47.000 dolara kadar yükseldi.

Bu yükselişten sonra short işlemlerdeki likit oranı 200 milyon dolarlara kadar ulaştı.

Grafiğe baktığımız zaman BTC’nin tekrar önemli bir direnç olan kırmızı bölgeye geldiğini görüyoruz. Özellikle yeşil bölgedeki destek noktasının başarılı bir şekilde çalıştığı görülürken Çin yasaklamalarından sonra bu destek seviyelerinde tutunulmuş olması aslında BTC’nin güçlü durduğunu gösteriyor.

RSI tarafına bakıldığında ise 4 saatlikle 70 puanın üzerine çıkıldığı görülüyor. Bu sebeple bu ani yükseliş sonrası bir miktar toparlanma görmemiz muhtemel.

Ancak 4 saatlik olarak 46.000 dolar seviyeleri üzerinde kapanışlar olması önümüzdeki günlerde uzun süredir kırılamayan kırmızı direnç bandının da kırılmasını sağlayabilir.

BTC 4 Saatlik Grafik Destek ve Dirençler

Uzmanlar genellikle yükseliş yaşandıktan sonra stratejisiz bir şekilde panikle alış yapılmasını önermiyor. Zira “destek noktasından mal alınıp, direnç noktasından satılır.” Bu sebeple alış yönlü hareketlerin daha önce birçok defa söylediğimiz gibi yeşil alan seviyelerinde yapılması gerekiyordu.

Yükseliş yaşandıktan sonra FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) ile yapılan alışlar zarar etmenize sebep olabilir.

Bu bağlamda en mantıklı yatırım stratejisi:

  • Yükseliş olması durumunda kırmızı alanın kırılmasıyla, bu alan altı stoplanıp alış yapılabilir. Yani direncin kırılması ile daha büyük yükselişlerin gelmesi beklentisiyle alış yapılabilir.
  • Düşüş olması durumunda ise daha önce çokça kez belirttiğimiz ve başarılı bir şekilde de gerçekleşmiş olan 44.000 – 40.000 dolar bandından parçalı bir şekilde toplama yapıp 40.000 doların altına düşüş olması durumunda stop olunabilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu