Bitcoin

Bitcoin Bir Anda 50.000 Dolara Çıkarsa Kaos Senaryosu Gerçek Olabilir!

Bitcoin'in olası ani bir artış durumunda kaos senaryosunun gerçek olmasına neden olabileceğini unutmamak gerek.

Kripto para birimlerinin değerinin hep yükselmesi isteniyor, hep daha fazla kazanç elde etmek ve daha fazlasını elde etmeyen isteyen yatırımcılar piyasada giderek daha fazla sayıda insanın oluşturduğu bir bütün oluyorlar. Kripto para birimlerinin değerinin artmasını isteyen her yatırımcı gibi analistlerin büyük bölümü de yükseliş istiyor. Bazı kripto para birimi analistleri ise kısa süre içerisinde bir anda olabilecek potansiyel artışın başta kripto para borsaları olmak üzere kripto para piyasalarında ciddi etkilerinin olabileceğini düşünüyor.

Bitcoin’in bir anda 10.000 dolar seviyesinden 50.000 dolar seviyesine yükselmesi mümkün değil. Bu ancak 1 trilyon dolarlık bir yatırımın bir anda Bitcoin’e yatırılması gibi bir durumda mümkün olabilir ki bunu da yapabilecek insan sayısı dünyada sınırlı. Bu insanlarda kripto paralardan kazanç elde etmek için paralarını riske atmalarına gerek olmayan, trilyon dolarlık varlıklara sahip olan aileler oldukları için bu durumun olması pek mümkün görülmüyor.

Ancak olası bir senaryoda neler olabileceği yatırımcıların ve bazı kripto para birimi analistlerinin aklını kurcalıyor. Bir anda Bitcoin 50.000 dolara yükselseydi neler olurdu?

Bu durumda 2017 yılında rekor seviyesinde yaşanan kriz dönemi tekrar edebilirdi. 2017 yılında 1 Türk kripto para borsası yükseliş sırasında sunucularını offline yapmış ve bunu en az 2 kez tekrarlamıştı. Bilinen bir Türk kripto para borsasının bu hamlesinden sonra bazı Türk kripto para yatırımcıları tepki göstermiş ve rekor seviyesinden satış yapamadıkları için binlerce dolar para kaybetmek zorunda kalmışlardı.

Bu kripto para borsasının daha sonrasında hakkında çıkan haberleri sildirmeye başladığı iddia edilmiş ancak gündemde pek fazla kalmamıştı.

Bu tür bir durumda Türk kripto para borsalarının ellerindeki nakitin yeterli olmayacağı tahmin edilse de yabancı kripto para borsalarının da durumu vahim olabilir. Binance bir anda 200 milyar dolar nakit bulabilir mi? Bulamayacaktır. Bu nedenle olası bir anda yükseliş olması kripto para borsalarında bu durumun geceye denk gelmesi durumunda daha ciddi bir kriz yaratacak ve ödeme sorunlarına neden olacaktır.

Bu sebeple bazı büyük Binance ve Coinbase gibi kripto para borsalarının yatırımları takip ettiği ve piyasada fiyatları kontrol altında tutarak hem daha fazla para kazanmaya odaklandıkları, hem de daha fazla sayıda riskleri bertaraf etmeye çalıştıkları gündeme gelmişti. Bu konuda herhangi bir açıklama yapmayan kripto para borsaları geçmişte birçok iddiaya da yanıt vermediler. Binance ve dev kripto para borsalarının piyasayı yönettikleri ve piyasada kendi kafalarına göre fiyatları manipüle ettikleri iddiaları hala yanıt bulmuş değil ancak genel kanı bu iddiaların doğru olduğu yönünde. Öyle ki bir bankanın dolar kurunu nasıl manipüle edebiliyor ise kripto para birimi borsalarının da bu tür eyleme imza atmasının önünde ne bir engel, ne de yasal bir problem yok denecek kadar özgürler.

*İçerikte kripto para borsası ismi verilmemiştir.

*Bitcoinsistemi.com için özel üretilen bu içerikte olası senaryolar ve 2017 yılında rekor döneminde yaşanan problemler gündeme getirilmiştir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu