AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) 40.000 Doların Altına İndi: Fiyat Neden Düşüş Gösteriyor?

Bitcoin (BTC) son gelişmeler ile birlikte 40.000 dolar seviyesinin altına indi. Peki BTC'nin düşüş yaşamasının nedenleri ne?

CoinMarketCap verilerine göre Bitcoin fiyatı gün içerisinde 39.750 dolara kadar geriledi.

Dünyanın en büyük kripto parası bu yazının yazıldığı anlarda son 24 saatteki %6.66’lık değer kaybıyla beraber 39.850 dolardan işlem görüyor.

BTC fiyatının gün içerisindeki düşüşünü gösteren günlük fiyat zaman grafiği.

Bitcoin Fiyatındaki Düşüşün Nedenleri Ne?

FED’in faiz artırımı hamleleriyle birlikte ABD dolar endeksi (DYX) bir ralli yaşayıp 2020 yılının Mayıs ayından bu yana ilk kez 100’ün üstüne tırmandı. Doların bu güçlü rallisi yatırımcıların riskli varlıklardan kaçındığına işaret ediyor olabilir.

Goldman Sachs, FED’in enflasyonu düşürmek için Mayıs ve Haziran aylarında gösterge faiz oranını 50 baz puan artıracağına inanıyor.

Mike Novogratz ise kısa bir süre önce yaptığı açıklamasında FED’in parasal sıkılaşma hamlelerini durdurması durumunda Bitcoin fiyatının ralli yaşayabileceğini söylemişti. Bununla birlikte ABD Merkez Bankası’nın ülkedeki yüksek enflasyon nedeniyle bu kararlarından dönme ihtimalinin düşük olduğu düşünülüyor.

İlgili Haber
Mike Novogratz Bitcoin (BTC) 1 Milyon Dolara Gidecek Dedi ve Tarih Verdi!

ABD 10 yıllık tahvilleri de bugün %2.78’e tırmanarak son üç yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Bununla birlikte BitMEX eski CEO’su Arthur Hayes, yaptığı açıklamasında yılın ikinci çeyreğinin sonuna kadar Bitcoin fiyatının 30.000 dolara kadar düşmesini beklediğini ve bir “kripto katliamının” tetiklenebileceğini söylemişti.

BTC fiyatının teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq 100 endeksine olan korelasyonu da kısa bir süre önce rekor bir zirve yaptı. Özellikle Nasdaq’da gün içerisinde görülen %2.12’lik düşüş de Bitcoin’deki aşağı salınımı hızlandırdı. Uzmanlara göre teknoloji hisselerinin son zamanlardaki düşük performansı göz önüne alındığında bu durum BTC için ayı lehine olabilir.

İlgili Haber
Bitcoin Nasdaq Aşkı Alevlendi! Trade Ediyorsan Bunu Takip Etmelisin!
İlgili Haber
Uyarmıştık! Peki Bu Seviyelerden Bitcoin ve Altcoin Alınır Mı?

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu