AnalizBitcoinBullish

Bullish, haberin piyasayı yükseliş yönlü etkilebileceğini gösterir.

Bearish, haberin piyasayı düşüş yönlü etkilebileceğini gösterir.

*Bu veriler, doğrudan yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir.

Bitcoin (BTC) 50.000 Dolara Yaklaştı: Direnç Kırılacak mı, Veriler Neyi Gösteriyor?

BTC fiyatı 50.000 doları zorluyor. Peki teknik ve temel veriler bize ne gösteriyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), resmen 50.000 doları test etmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde fiyat 43.800 dolar seviyelerine kadar gerilese de tekrar toparlanma yaşadı ve 47.000 – 48.000 dolardaki direnç nihayet kırılmış gibi görünüyor.

Bitcoin 4 Saatlik Grafik – Tıklayarak Canlı Takip Edilebilir

Grafiğe bakıldığı zaman BTC’nin sıradaki teknik ve psikolojik direncinin 50.000 dolar olduğu görülüyor. Özellikle kırmızı alan altına düşülmemesi durumunda direncin kırılabileceği ve fiyatın aylar sonra tekrar 50.000 dolar üzerine ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Son günlerdeki olumlu haber akışını da ele aldığımızda yaşanan pump dalgasının 50.000 dolar üzerini hedeflemesi oldukça muhtemel. Özellikle Coinbase’in yüklü alım yapacağı haberi piyasadaki ateşi tekrar alevlendirdi.

İlgili Haber
Coinbase'in Hamlesi Bitcoin'i Pumpladı! Peki Hangi Altcoinleri Alacaklar?

Temel Analiz Ne Diyor?

BTC’nin basın saati itibarıyla 50.000 dolar ile arasında sadece %2’lik bir fark kalmış gibi gözüküyor. Aslında daha önceki grafiklere bakıldığında ise Bitcoin’in 50.000 dolara ulaşması çoktan garantilenmiş olabilir.

Piyasayı ilgilendiren borsa giriş ve çıkış verilerine bakıldığında, şu an borsalardan çıkan kripto para miktarının 2020 yılının sonlarında görülene çok benzediği görülüyor.

Birçok analistin ve yatırımcının hatırlayacağı gibi bu durum en son görüldüğünde BTC büyük bir boğa koşusuna başlamış ve 64.800 dolar görülene kadar durmamıştı. Şu an için de borsalardan çıkış yapan BTC miktarı benzer hatta çok daha güçlü bir sinyal veriyor ve yakında 50.000 doların üzerine çıkılması içten bile değil.

Borsalardan çıkan BTC miktarı ne kadar çok olursa, dolayısıyla satılmak için hazır bulunan BTC miktarı da o kadar azalmış oluyor. Bu da piyasadaki satış baskısını azaltması bakımından en önemli verilerden birisi. Aşağıdaki grafikten de görülebileceği gibi borsalardan çıkan miktar artınca (aşağı doğru gösteriliyor) fiyatın yükseldiği görülüyor.

Teknik analize dönüleceği zaman; 50.000 dolar seviyesinin psikolojik açıdan da önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu direncin kırılmasıyla sıradaki direncin 53.000 dolar seviyelerine olduğunu ifade ediyor. Öte yandan bu seviyenin kırılması FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) psikolojisini de tetikleyeceği için birçok kişi ve kurumun tekrar piyasaya yüzünü dönmesini sağlayabilir.

Unutmamak gerekir ki her ne kadar teknik ve temel analiz verileri şu an için olumlu görünüyor olsa da piyasa dinamikleri her an değişebilir. Bu sebeple mutlaka stop limit emirlerini kullanmalı ve her zaman kötü senaryolara göre planınızı yapmalısınız. Özellikle yukarıdaki grafikteki sarı trend çizgileri veya en kötü ihtimalde yeşil destek alanı altında stop olmak mantıklı görünüyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Btc çıkıyor tamam da altkovinler düşüyor hile var bu işte oyun var bu işte btc çıkınca altkovinde çıkar oyunu bozalım beyler


Başa dön tuşu