AnalizBitcoinHaberler

Bitcoin (BTC) Açgözlülük Endeksi Yeniden Zirvede, Geçmişte Fiyata Nasıl Yansıdı?

Bitcoin özelinde korku ve açgözlülük endeksini inceledik.

Kripto para dünyasına adım attıktan sonra gece uykuları kaçan, saatlerce grafiklere bakmaktan zaman kavramını unutan ve uykusundan uyanıp piyasanın son durumuna bakmadan içi rahat etmeyen bir çok yatırımcı var.

7/24 açık ve oynaklığı yüksek olan bu piyasada, para kazanmak ve fırsatları kaçırmamak için her an tetikte olan yatırımcılar, özelikle boğa sezonlarında daha fazla trade etme imkanı varken uyumayı kayıp zaman olarak görüyorlar.

Geleneksel borsalara nazaran kripto para piyasası insan psikolojisinin etkilerinin daha çok görüldüğü piyasalardır. Piyasada oluşan fiyat hareketlerinin teknik ve temel analizle açıklanamadığı pek çok durumla karşılaşmışsınızdır. Uzun süredir bu piyasada işlem yapan yatırımcılar, teknik ve temel analiz yanı sıra, genel yatırımcı kitlesinin duygusal durumlarını yorumlayıp ona göre de kendi yatırımlarını pozisyonlandırmaya açıktırlar.

Kripto para yatırımcılarının duygusal reflekslerini ölçmeye çalışan popüler analiz şirketinin, piyasa oynaklığı, pazar hacim ivmesi, sosyal medya ilgisi, Bitcoin hakimiyet grafiği ve internette kripto paralar ile ilgili yapılan araştırma türlerinin trendlerini baz alarak hesapladığı, “korku ve açgözlülük endeksi” bugün 100 üzerinden 92 puan olarak hesaplandı. Geçtiğimiz ay Bitcoin 20.000$’a yaklaşırken bu oran 86 puan idi.

Analiz şirketine göre kripto para piyasası uzun süredir aşırı açgözlü pozisyonunda.

Peki Bu Açgözlülük Devam Edecek Mi ?

Bu sorunun yanıtını vermek elbette mümkün değil. Zira piyasada hala bir FOMO etkisi var ve bu ne zaman bitecek kestirmek güç. Aşırı açgözlülük öyle bir noktaya ulaşmış durumda ki, Bitcoin son birkaç haftadır olumsuz haber akışlarından etkilenmemeye, haberlere tepki vermemeye başladı. ABD’den gelen regülasyon haberlerinin somutlaştırılması, bugün koronavirüsün mutasyona uğradığı ile ilgili haberler dahil olmak üzere piyasada beklenen satış hareketleri görülmedi.

İlgili Haber
Son Dakika: ABD'den Yeni Bitcoin ve Kripto Para Düzenlemesi
İlgili Haber
Yatırımcılar Dikkat! Yeni Haftada Bitcoin ve Altcoinler "Çıldırabilir"

Aşırı Açgözlülük Geçmişte Neler Getirdi ?

Bununla ilgili yakın tarihte bir örneğimiz var. 26 Haziran 2019 tarihinde Bitcoin bir günde 3000$’lık bir ralli  yapmış ve açgözlülük endeksi 95 puana yükselmişti. Sonraki gün yaklaşık 9 ay süren bir düşüş trendine girildi.

Kurumsal yatırımcı ilgisi, koronavirüs sonrası değişen dünya düzeni, doların her geçen gün zayıflaması ve ABD’de enflasyonun yükselmesi gibi pek çok güncel veri, şartların farklı olduğu ve bu yükselişin devam edeceği izlenimi verebilir. Ancak yakın zamanda Altın gibi güçlü metallerde de görüldüğü üzere bir şey devamlı yükselmeyeceği gibi devamlı da düşmez. Bu noktada günümüzde aşırı açgözlülük puanının gittikçe yükselmesi, beklenen sert düzeltme hareketlerinin de habercisi olabilir.

Bitcoin’nin haber akışlarına tepkisizliği daha ne kadar sürecek veya korku ve açgözlülük endeksinde önümüzdeki hafta bir değişiklik olacak mı hep beraber takip ediyor olacağız.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu