BitcoinHaberler

Bitcoin (BTC) Altın’ın Yerini Alabilecek Mi?

Bitcoin vs Altın tartışmaları devam ediyor...

Bitcoin’in ortaya çıktığı günden itibaren en çok karşılaştırıldığı ürün altın olmuştur. Bitcoin’in arzının sınırlı oluşu ve enflasyona karşı iyi bir koruma sağlaması bir çok raporda “dijital altın” olarak adlandırılmasına neden olmuştur.

Özelikle Bitcoin’in 2020 yılından itibaren devam son rallisinde büyük altın fonlarından Bitcoin’e kayan paranın etkisi olduğu da değerlendirilmektedir.

Altın ve Bitcoin arasında yarış büyük finans kuruluşlarının da raporlara girmiş ve yatırımcıları büyük bir ikileme sürüklemiştir. Bitcoin’in altının geleceğini tehdit ettiğini ileri süren birçok rapor mevcuttur.

Kanada’nın önde gelen altın üreticisi Agnico Eagle’ın CEO’su Sean Boyd, Bloomberg’te katıldığı bir röportajda Bitcoin’in altına yönelik varoluşsal bir tehdit oluşturmadığını söyledi.

Sean Boyd’a göre Bitcoin her ne kadar hızlı büyüse de hiç bir zaman altının yerini alamayacak. Yine’de Bitcoin’i altına rakip olarak gören CEO, Bitcoin’in likiditesi nedeniyle böyle bir yarışta galip gelemeyeceğini düşünüyor.

“Bence bu tartışmaları (Bitcoin-Altın kıyaslaması) yapmamız gerekiyor ancak Bitcoin’deki likiditeye bakınca çok küçük bir pazar olduğunu görüyoruz. Altın uzun süredir var ve güçlü bir varlık deposu olduğunu kanıtlamıştır. Altın insanların portföylerinde hala önemli bir role sahiptir. Dijital para birimleri bu durumu ortadan kaldıracak güce sahip değil.”

Evet bakıldığı zaman piyasa değeri itibariyle atın ve Bitcoin arasında çok büyük bir fark var. Altın’ın bugünki piyasa değeri yaklaşık 10 trilyon doları aşmışken, Bitcoin’in piyasa değeri yaklaşık 900 milyar dolar seviyesindedir.

Analistler tam da bu nedenle Bitcoin’in gelecek vadeden bir enstrüman olduğunu düşünüyor. Kıyaslandığı para biriminden çok daha ucuz olması onun değerinin düşük olduğunu değil, henüz gerçek değerine ulaşmadığını dolayısıyla yatırım yapmak için hala ucuz bir konumda olduğunu gösteriyor.

Yeniden Wall Street bankerlerinin ilgisini çekmeyi başaran Bitcoin’in ilerlemesinde altın fonları yine önemli bir rol oynayacak. 2020 yılının ortalarından itibaren yatırımcısına güzel bir karlılık sağlayamayan altının kan kaybetmeye devam etmesi durumunda son günlerde popülaritesi artan Bitcoin’e altın fonlarından daha fazla para girişi görülebilir.

*Yatırım Tavsiyesi Değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu