AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyat Karşılaştırması: 2017 Boğası vs Günümüz

Son zamanlarda 2017 yılında olduğu gibi rekor seviyelere ulaşan BTC'nin günümüz ve 2017 yılındaki gösterdiği performans karşılaştırması bu içerikte!

Son zamanlarda başta Bitcoin olmak üzere birçok kripto para, yazılı ve görsel medyada karşımıza çıkıyor. 2017 yılından sonra tekrar rekor seviyelere kadar yükselmesi sebebiyle özellikle kurumsal yatırımcıların da dikkatini çeken BTC, büyük yatırımcıların da gözdesi haline gelmiş durumda.

İlgili Haber
Dev Şirket 50 Milyon Dolarlık Daha Bitcoin Aldı: Peki Hangi Seviyeden Alım Yapıldı?

Tekrar popülerliği tavan yapan BTC, haliyle yeni yatırımcıları da kendisine çekiyor. Piyasaya her geçen gün yeni giren on binlerce yatırımcı, fiyatın rekor seviyelere ulaşmış olması sebebiyle “Bitcoin daha da yükselecek, fırsatı kaybetmeden yatırım yapmalıyım” psikolojisi ile bu piyasaya tabiri caizse “bodoslama” giriyor.

2017 senesinde aynı hayatı yapan birçok yatırımcı, bugün bu kayıplar sebebiyle iflas etmiş hatta krizin eşiğine gelmiş durumda. Bilinçsiz bir şekilde yatırım hırsıyla girdikleri kripto piyasasında tüm mal varlıklarını kaybeden yatırımcıların acı haberlerini geçtiğimiz dönemlerde sıklıkla duyuyorduk. Peki 2017 zirvesinde ne yaşandı da bu kadar mağduriyet oldu? hep beraber inceleyelim…

2017 Yılındaki Bitcoin Boğası

Bitcoin Eylül 2017 tarihinde 3.000 dolarlı seviyelerden başladığı yükseliş serüvenine aralık ayına kadar devam etti. Bu kısa süre zarfında 20.000 dolarlara kadar ulaşan Bitcoin, birçok yatırımcının bu süreçte ciddi paralar kazanmasını sağladı. Gelinen noktada 17 Aralık 2017 tarihinde tüm zamanların zirve seviyesi olan 19.800 dolarlar görüldü ve o dönemde özellikle yeni yatırımcıların iştahı en yüksek seviyedeydi.

2017 Aralık Ayı Bitcoin (BTC) Günlük Grafiği – Kaynak: Tradingview

Bu seviyelerden yatırım yapan birçok yatırımcı az bir zaman sonra ciddi kayıplar ile karşı karşıya kaldılar. Bu zirve seviyesinden yaklaşık 5 gün sonra 10.700 dolarlara kadar gerileyen BTC, kısacık sürede yüzde 50 seviyelerinde gerileme yaşayarak yeni yatırımcıların kabusu olmuştu.

Bu düşüşler zaman içerisinde 3.000 dolarlı seviyelere kadar yaşandı ve kripto paralar beraberinde birçok enkaz bıraktı.

Günümüzde Yaşanan Yükselişler 2017’dekiyle Aynı Mı?

Özellikle birçok yatırımcının Bitcoin ve diğer kripto paralar ile tanışması 2017’deki büyük zirveden sonra oldu. Bu süreçte yaşanan sert düşüşler “Bitcoin balonu patladı” gibi birçok iddiayı ortaya atsa da, BTC kendini tekrar kanıtladı ve gelinen noktada 2017’deki zirvesini tekrar test ederek 19.800 dolarlara kadar ulaştı.

Ancak günümüze bakıldığı zaman 2017’dekinden farklı bir süreç olduğu görülüyor. 17 Aralık 2017’de zirveyi gören BTC aslında bu seviyelerde kalıcılık sağlayamadı.

Bu seviyeyi gördükten sonra sırasıyla günlük kapanışları:

  • 17.300 (19 Aralık 2017)
  • 16.500 (20 Aralık 2017)
  • 15.500 (21 Aralık 2017)
  • 13.300 (22 Aralık 2017)

olan Bitcoin’in aslında bu seviyelere kadar “yeni ve bilinçsiz” yatırımcıların piyasaya girmesiyle “balon” olarak yükseldiği anlamı çıkarılabilir.

Günümüzde ise Bitcoin artık birçok devlet ve kurumsal yatırımcı tarafından tanınan, geçmişte her ne kadar karşı gelinse de günümüzde “ayak uydurulması gereken bir teknoloji” olarak görülen bir varlık halinde. Özellikle geçmişse göre piyasada çok daha fazla balina (büyük yatırımcı) olduğu için, piyasanın çok daha olgun ve bilinen bir piyasa haline geldiği biliniyor.

Bu sebeple BTC’nin şu an yaşadığı yükselişlerin çok daha sağlıklı ve emin adımlarla olduğu düşünülüyor. 2017 senesinde kripto paralar için “hayal” gibi gelen ancak günümüzde gerçekleşen; PayPal’ın kripto para desteği sunması, birçok devletin BTC hakkında son derece olumlu tavırlar sergilemesi gibi birçok olay bu sağlamlığı kanıtlar nitelikte.

Yine De Dikkatli Olmak Gerekiyor!

Her ne kadar Bitcoin‘in bu zirvesi diğer zirveye kadar çok daha sağlıklı ve sağlam görülse de, yatırımcıların dikkat etmesi gerekiyor. Zira piyasaya yeni giren bilinçsiz yatırımcılar sert yükselişler olsa bile zarar eden zümrede kendilerine yer buluyor.

Yapılan silkelemeler, ani fiyat değişimleri, bilinçsiz yapılan yatırımlar sebebiyle Bitcoin yükselişte olsa, hatta yeni rekorlar kırsa bile yatırımcılar zarar ediyor.

Yatırımcıların yüzde 92’sinin zararda olduğu riskli bir piyasa olan kripto para piyasasında; tecrübe, sabır ve önemli yatırım stratejilerini benimsemek diğer tüm piyasalardan çok daha önemli.

Özellikle yeni yatırımcıların mutlaka kendini geliştirmesi ve yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilinçlenmesi son derece önemli. Bu bağlamda aşağıdaki öğretici Telegram kanalları özellikle yeni yatırımcılar için biçilmiş kaftan:

https://t.me/yusufnumanoglu

https://t.me/kriptopara_yatirim

Ayrıca yine yeni yatırımcıların muhakkak dikkat etmesi gereken birçok konuyu aşağıdaki yazıdan da okuyabilirsiniz:

İlgili Haber
Kripto Para Yatırımına Yeni Başlayanlara Tavsiyeler ve Öğretici Bilgiler
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu