AnalizBitcoin

Bitcoin (BTC) Fiyatına Neler Oluyor? – Fiyatlar Neden Düştü?

Kripto para birimi pazarında beklenmeyen yeni gelişmeler yaşandı.

Bitcoin fiyatının bugün gün içerisinde 10.200 dolar seviyesinin üzerinde seyretmesi bekleniyordu. Ancak beklenmeyen bir gelişme sonrasında fiyat 9.800 dolara kadar düştü ve fiyatın düşmesi sonrasında çok sayıda Bitcoin yatırımcısı satış yapmayı düşünmeye başladı.

Bitcoin’in daha da çok düşecek olduğu endişesi yatırımcıları korkuturken, birçok yatırımcı aklında olan soru işaretlerine yanıt aradı.

9.800 dolar düşen Bitcoin fiyatının yeniden yükselip yükselmeyecek olduğu konusunda endişeye giren yatırımcılar bir tarafta yer alırken, bir grup kimse ise fiyatın düşmesini zaten beklediklerini ve bu durumun kendileri için büyük bir yatırım fırsatı olduğunu açıkladı.

Piyasalarda neler oldu?

Bitcoin son fiyat düşüşünün arkasında teknik sebepler olmadığı, bu durumun ardında yatan tek sebebin balinalar olduğu iddia edildi. Bir veya birkaç Bitcoin balinasının piyasada daha düşük fiyattan kripto para toplamak adına bu düşüşü yaptıkları ve yatırımcılara korku salıp “silkeleme” tekniğiyle düşük fiyatlardan Bitcoin almak istedikleri iddiası ortaya atıldı.

ABD ve Asya piyasalarında gün içerisinde yatırımcılar satış düşüncesi yerine alım düşüncesindeydi, hatta bir grup Bitcoin yatırımcısı kazançlarının daha fazla artacağını düşünerek 10.500 dolar beklentisinde olduklarını ve yakın dönemde 11.000 doları görebilecek olduklarını düşünüyorlardı.

Yatırımcı memnun değil

Yatırımcıların büyük bölümü bu düşüşten memnun değil, ancak çok az sayıda Bitcoin yatırımcısı daha düşük noktadan yeniden Bitcoin sahibi olabildikleri ve kısa vadede 12.500 dolara kadar yükseliş olabileceği beklentisinde oldukları için bu düşüş etkisinden memnun olduklarını ifade ettiler.

Bitcoin’i yükseltecek sebepler arasında yine balinalar olsa bile, bu düşüş durumlarının ardında her zaman için Bitcoin balinalarının parmağı olabiliyor.

Dikkat edilmesi gereken destek noktaları sırasıyla 9800 ve 9500 dolar olurken, halving fiyatlanmasını bitirecek ve trendi düşüş yönüne çevirecek en önemli seviyenin ise 9200 dolar olduğu ifade ediliyor.

Yatırım dönemi mi?

Şüphesiz son fiyatlanmalar mayıs ayında olacak olan Bitcoin halving olayının etkisi ile yaşanıyor. Bu dönemde altcoinlerin de yükseliş yaşadığı dikkatlerden kaçmazken BTC hakimiyeti yüzde 61 seviyelerine kadar gerileme yaşadı.

İlgili Haber
Bitcoin (BTC) Düşüşe Geçti! Altcoinler Tehlikede Mi? Ethereum (ETH), Ripple (XRP) ve Diğerleri...

Daha önce çoğu analizimizde belirttiğimiz gibi, “haberi duyunca al, gerçekleşince sat” psikolojisine göre, halving anında ve biraz öncesinde kâr satışları sebebiyle BTC’nin gerileme yaşaması bekleniyor. İçinde bulunduğumuz şubat ayını halving öncesi son fiyatlanma ayı olarak değerlendiren analistler, halving etkisi ile fiyatların ciddi şekilde düşebileceğini ifade ederken yılın en düşük dip seviyesini ise 5200 dolar olarak belirlemiş durumdalar.

2020 yılını genel olarak iyi geçireceği düşünülen Bitcoin için halving tarihinden sonra asıl yükseliş olacağı ve rekor seviyelerin bu zamandan sonra görüleceği tahmin ediliyor. Zira bundan önceki yaşanılan iki halving olayında da grafikler bu şekilde bir hareket sergilemişti.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu