BitcoinHaberlerKripto Para

Bitcoin (BTC) Hacklenebilir Mi? İngilizler Araştırdı!

Mark Webber ve arkadaşları Bitcoin şifresinin nasıl kırılabileceğini araştırdı.

Pek çok kripto para analisti lider kripto para birimi Bitcoin’in bugüne kadar siber saldırıya uğramamış olmasının BTC’nin bir değer deposu olarak görülmesinde önemli bir rolü olduğunu söylüyordu.

Peki bu durum değişebilir mi?  The Independent’ın haberine göre Sussex Üniversitesi’nde kuantum fizikçisi olan Mark Webber, Bitcoin’i koruyan algoritmanın kuantum bilgisayarlarla kırılmasının mümkün olduğunu iddia etti.

Bitcoin’in şimdilik halen güvenli olduğunu çünkü Bitcoin algoritmasının sırdan bilgisayarlar ile kırılamayacağını belirten Mark Webber ve arkadaşları Bitcoin algoritmasını kırmak için ne kadar büyük bir kuantum bilgisayara ihtiyaç olduğunu araştırdı.

Webber ve arkadaşları Bitcoin’in şifrelemesini 10 dakikalık bir sürede kırmanın 1,9 milyar kübitlik bir kuantum bilgisayarı gerektireceğini, bir saatte kırmanın ise 317 milyon kübitlik bir bilgisayar gerektireceğini hesapladı.

Bu Bitcoin yatırımcıları için süper bir haber. Çünkü ABD teknoloji devi IBM’nin Kasım ayında tanıttığı rekor kıran süper iletken kuantum bilgisayarında bile sadece 127 kübitlik bir kuantum çipi bulunuyor.

Bu nedenle Webber, hali hazırda piyasada var olan cihazların Bitcoin için bir tehdit haline gelebilmesi için bir milyon kat daha büyük olmasının gerektiğini söyledi.

Kuantum Bilgisayarları Bitcoin İçin Tehdit Olabilir!

Gelecekte bir kuantum bilgisayarının 300 milyon kübitlik çipe sahip olmasının mümkün olduğunu söyleyen Webber ve arkadaşları bunun Bitcoin için bir tehdit oluşturacağının da altını çizdi:

“Bitcoin şifresinin kırılabilmesi için gerekli olan 30 milyon ile 300 milyon kübitlik tahminimiz şimdilik Bitcoin’in bir kuantum saldırısına karşı güvenli kabul edilebilir olduğunu gösteriyor.

Ancak bu boyuttaki cihazların gelecekte üretilebilmesi mümkün gözüküyor hatta gelecekteki teknolojik gelişmeler ile 30 ile 300 milyon kübitlik tahminler daha da aşağı çekebilir.”

Bir kuantum bilgisayarın bir günde Bitcoin’in şifrelemesini kırmak için en az 13 milyon kübit çipe sahip olması gerektiğini tahmin eden Mark Webber bunun yakın zamanda pek mümkün olmadığını belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
mnbvb13

Çok enteresan bir bilgi. Ozaman kuantum bilgisayar ile kırılamayacak algoritma yok ki ozaman dijital dünya olayı biter yerini fiziki altına bırakır…


Başa dön tuşu