BitcoinHaberler

Bitcoin (BTC) Helal Mi Haram Mı? “Alo Fetva” Hattı Cevap Verdi!

Müftülükden Bitcoin Yorumu

Anadolu Ajansı’nın haberine göre 2020 yılında İstanbul’da “Alo Fetva” hattına 155 bin soru geldi. Fetva için arayan vatandaşların merak ettiği konular arasında Bitcoin alım satımı, borsa, banka kredisi gibi sorular da vardı.

AA’ya konuşan İstanbul Müftü Yardımcısı Halime Yıldız alo fetva hattına gelen soru yoğunluğunun pandemi ile birlikte %30 oranında artış kaydettiğini söyledi.

Özelikle pandemi ile birlikte çalışma hayatı sekteye uğrayan ve bir şekilde internetten “sanal ticaret” yaparak para kazanmanın yolunu arayan birçok vatandaş borsa ve Bitcoin ile yakından ilgilenmeye başladı.

Bu konuda dini hassasiyeti yüksek olan vatandaşlar “Alo Fetva” hattında bu işlemlerin “caiz” olup olmadığını sordu.

Müftülüğün Bitcoin ile ilgili yorumunu ise şu şekilde;

Soru: Dijital kripto paraların kullanımının dini hükmü nedir?

Cevap: “Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto paraların kullanımı caiz değildir.”

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
13 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan

Kimine göre helal kimine göre harman
Artık gelmiş olduğumuz devir çok farklı
hal almiş durumda .
Kimine göre alin teri olmadan para kazanmak haram.
Oysa ben ticaretle iştigal ediyorum iş yerimde 42 kişi çalişmaktadir ben çalişanlarin sayesinde para kazanıyorum ama hiç terlemiyorum.?
Bitcoin de ticaret gibi düşünüyorum her ikisindede kazanmak da var kaybetmekte

Anonim

Diyanet bitcoin haramdır dedi herkes kendi kafasına gore helal haram demesin

Mesut

Faizden bütçesini zenginleştirip, faize helal diyen diyanetmi bitcoine haram diyebilecek!

Ahmet

Yâni doge haram

Hüseyin kaya

Diyanet te kararsız kardeşim haram mı degil mı bana onu söyle

Kripto İmam Hatipli

Ben caizdir diye anladım başkası nasıl anlıyorsa öyle anlasın

Anonim

😅😅😅

Adem

Bitcoinin altindan farki yok altini da insanlar ne kadar satin alirsa değeri o kadar artıyor bitcoinde ayni. Altinda bitcoin de bi değer o deger ne kadar ragbet gorurse ona gore fiyati değişiyor..

Semih

Bankaya gidip benim fiziki altınımı ver deyince veriyorlar. Bitcoin’de ne veriyolar

Okan Uğur

Ülkede helal haram hesabı yapacak konu o kadar çok ki btc şurada dursun

Zeron

Yani caiz değil mi ?

faruk

caiz diyorya sadece yani belirsiz olan doge coin gibi kullanim bi amaci yok bir an yukselip bir an dusen coinler caiz degildir diyor

Anonim

Ne güzel anlamışsın caiz değildir diyor ya


Başa dön tuşu