Bitcoin

Bitcoin (BTC) İçin Tarihi An: 19 Milyonuncu BTC Madenden Çıkarıldı!

Bitcoin için tarihi bir an yaşanıyor. 19 milyonuncu BTC kısa bir süre önce kripto para madencileri tarafından madenden çıkarıldı.

Bitcoin ve kripto para dünyası açısından tarihi bir eşik aşıldı. 19 milyonuncu BTC, dakikalar önce kripto para madencileri tarafından madenden çıkarıldı.

İlgili Haber
19 Milyonuncu Bitcoin Kısa Bir Süre Sonra Madenden Çıkarılacak!

Son Bitcoin 2140 Yılında Madenden Çıkarılacak

Bu gelişme ile birlikte maksimum arzı 21 milyon olan dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin’in toplam arzının %90’ı piyasaya sürülmüş oldu. Ancak bilindiği üzere BTC’nin sahip olduğu kaynak kod dolayısı ile kalan %10’luk arzın tamamının piyasaya sürülmesinin 2140 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Bitcoin’in toplam arzının 19 milyon coine ulaştığını gösteren CoinMarketCap verisi.

Son BTC’nin madenden çıkarılmasının bu kadar uzun sürecek olması aslında “yarılanma” denilen bir olaydan kaynaklanıyor. Yarılanma nedeniyle, blok doğrulama işlemi yapan madencilere dağıtılan ödüller 4 yılda bir yarıya indiriliyor. Mevcut durumda madenciler, doğruladıkları blok başına 6.25 BTC ödül alıyor. Bir sonraki yarılanmanın yaşanacağı gün olan 2024 yılı Mart ayında ise Bitcoin ödülleri 3.125 BTC’ye düşürülecek.

Satoshi Nakamoto Yaklaşık Olarak 1 Milyon BTC’ye Sahip

Buna ek olarak, BTC arzının önemli bir kısmının kripto para sektörünün kurucusu Satoshi Nakamoto’nun cüzdanlarında bulunduğu biliniyor. Nakamoto’nun sahip olduğu BTC miktarının 750.000 ila 1.1 milyon coin civarında olduğu düşünülüyor. Bu coinlerin hiçbir zaman sirkülasyona girmeyeceği varsayıldığında aslına bakılırsa BTC’nin maksimum arzı resmi olarak bilindiğinden daha az kabul edilebilir.

Şu anki hash oranlarında yaklaşık olarak 10 dakikada bir yeni bir blok madenciler tarafından bulunuyor ve 6.25 yeni BTC piyasaya sürülüyor. Gün içerisinde ise toplamda 900 yeni coin sirkülasyona giriyor.

Eğer sirkülasyondaki coinlerin tamamı dünya üzerindeki her bir insana eşit bir şekilde dağıtılsaydı herkesin yaklaşık olarak 0.0024 BTC’si olurdu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu