Kripto HaberleriBitcoinBitcoin (BTC) Madencileri BTC Üretiminden Zarar Etmeye Başladı! Üretimde Azalma Mı Geliyor?

Bitcoin (BTC) Madencileri BTC Üretiminden Zarar Etmeye Başladı! Üretimde Azalma Mı Geliyor?

Takip et

Kripto para piyasasındaki büyük düşüşün ardından, TradingView üzerindeki “Bitcoin Üretim Maliyeti” endeksine göre BTC artık kripto para madencileri için kar getirmiyor.

Bu göstergeye göre Bitcoin kısa bir süre önce “kar getirmeyen” fiyat seviyesine indi. Bu durum, BTC fiyatının 12.000 dolar civarında seyrettiği 2020 yılının Ekim ayından bu yana görülmemişti. Bununla birlikte, TradingView üzerindeki göstergedeki elektrik maliyet ücretleri güncel olmadığı için Bitcoin madencilerinin karlılık oranının çok daha düşük seviyelerde olduğu tahmin ediliyor.

BTC fiyatının madencilerin kar elde ettiği seviyenin altına indiğini gösteren grafik.

Çin uyguladığı madencilik yasağının ardından BTC madenciliğindeki sert düşüş ve ardından gelen büyük yükseliş nedeniyle madencilik zorluğu artırılmıştı. Bu yüzden 2021 yılı ve 2020 yılındaki veriler kullanıldığında bile, madencilerin karlılık oranının negatif olduğu gözleniyor.

Bazı yatırımcılar ve analistler BTC fiyatının bu kadar kısa bir süre içerisinde ani düşmesini beklemese de piyasa 2018 yılında da buna benzer bir durum ile karşı karşıya kalmıştı. Piyasa katılımcıları bu aşamada hash oranı ve madencilik zorluğunda bir düşüş bekleyebilir çünkü BTC madencileri para kayıplarını sonlandırmak için diğer varlıklara geçiş yapabilir.

Yakında Bitcoin Madencilik Zorluğu Düşürülebilir

BTC madencilik zorluğunun azaltılması ile birlikte, blok üretimi için elektrik gereksinimi azalacağından piyasada Bitcoin üretim maliyetinde kademeli olarak bir düzelme yaşanabilir.

Madencilik karlılık oranı büyük ölçüde sadece madencileri etkilese de, ağ üzerinde daha az coin üretileceğinden piyasadaki satış baskısında hafif bir azalma gerçekleşebilir.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları