BitcoinEkonomiHaberler

Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar Haczedilebilir Mi? Mahkeme Kararını Verdi

İstanbul 14. icra dairesinin haciz kararı hukuka uygun bulundu.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul 14. icra dairesinin bir yatırımcının yerli kripto para borsası BtcTurk’deki hesabına haciz uyguladığını aktarmıştık. Konuya ilişkin Avukat Kerem Bilen tarafından yapılan paylaşım bir ilk olması nedeniyle büyük ses getirmişti.

İlgili Haber  İstanbul 14. İcra Dairesi Bir Yatırımcının BtcTürk Hesabına Haciz Koydu!

Kripto paraların hukuki statüsüne ilişkin tartışmalar devam ederken Merkez Bankası tarafından kısa süre önce yayımlanan yönetmelik kripto paraları “gayri maddi varlık” olarak nitelendirdi.

Ancak haciz kararına karşı yapılan itirazın sonucunda Mahkeme’den farklı bir karar çıktı. Mahkeme kararı elimize ulaşmamış olsa da Avukat Kerem Bilen “İcra Hukuk Mahkemesi Merkez Bankasının kripto varlığa ilişkin gayri maddi varlık nitelendirmesinin dışına çıkarak kripto paraların emtia veya menkul kıymet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine karar vermiştir.” dedi.

Avukat Bilen, bu kararın emsal teşkil edebileceğini ve Türk yargısının ilk defa kripto paralar ile ilgili bir niteleme yaptığını belirtti. Bu karar sonrası kripto para borsalarındaki hesaplara yönelik haciz uygulaması bir Mahkeme tarafından da hukuka uygun bulunmuş oldu.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu