blank
BitcoinHaberlerKripto Para

Bitcoin (BTC) ve Kripto Paralar Konusunda TBMM’ye Şikayet Yağdı, SPK Yetkim Yok Dedi!

Devlet kripto paralar konusunda kolları sıvadı.

Bazı yerli kripto para borsalarında yaşanan vurgun sonrası pek çok mağduriyet oluştu. Tüm Türkiye’nin gündeminde olan kripto paralar ile ilgili nasıl düzenlemeler yapılacağı da merak konusu oldu.

Cumhurbaşkanlığı’nda görevli kişilerin yanı sıra Merkez Bankası başkanı da her kurumun kendi alanıyla ilgili düzenlemelerini yaptığını ve kısa süre içerisinde kamuoyu ile paylaşılacağını belirtmişti.

Milliyet’in haberine göre, Thodex olayı sonrası TBMM Dilekçe Komisyonu’na Bitcoin, kripto paralar ve Thodex ile ilgili şikayet yağmuru yaşandı.

Sermaye Piyasası Kurulu:” Yetkim Yok”

TBMM söz konusu şikayetleri SPK’ya iletirken, SPK TBMM’ye gönderdiği yazıda kripto para platformlarına ilişkin denetim yetkisi bulunmadığını belirtti.

SPK’nın cevabi yazısında şu ifadeler yer aldı:

“Sermaye piyasası aracı tanımına dahil olmayan kripto varlıklar ve bu varlıkların el değiştirdiği platformlar kurulumuz yetki alanına girmemektedir. Bu kapsamda, herhangi bir resmi kuruluş tarafından ihraç edilmeyen ve karşılığı için güvence verilmeyen kripto varlıklar kurulumuz görev alanını ilgilendiren mevzuatta yer verilmiş bir sermaye piyasası aracı olmadığından ve bu varlıkların el değiştirdiği şirketler kurulumuz yetki alanına girmediğinden, mevcut düzenlemelere göre bahsi geçen şirketler ve bunların müşterileri ile imzaladıkları sözleşmeler hususunda kurulumuzca bir inceleme yapılması imkanı bulunmamaktadır.”

SPK tarafından verilen yanıtta kripto paraların ve bunlara ilişkin platformların herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında olmadığı belirtilerek yatırımcıların zarara uğramamaları için dikkatli olmaları gerektiği hatırlatıldı.

“Kripto Para Çalışma Kurulu Oluşturuldu”

SPK yanıtında devletin kripto para konusuna daha derinlemesine yaklaştığını ve bir “çalışma grubu” kurduğunu da ifade etti.

Kripto paraları ve bunlara ilişkin platformları daha yakından takip etmek için kurulan grubun kurumların eşgüdüm halinde hareket etmesini sağlaması bekleniyor.

Kripto para çalışma grubunun Finansal İstikrar Komitesi’nin talimatıyla oluşturulduğu ve bu ekibin bir süredir kripto varlıkları ve bunlara ilişkin platformları izlediği öğrenildi.

Finansal İstikrar Komistesi, Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, MB, BDDK, SPK ve TMSF başkanlarından oluşan bir komite.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

18 Yorum

 1. Kyk borcu silin ya odeyemiyoruz faizlerle artarak cogaliyor

 2. Türk borsasına dönerse kimse kazanamaz kodaman kazanır

  1. Vergi gelmesine karsiyiz ( z kusagi) Yerli platformlardan uzak durmak en iyisi sadece binance diyorlar sadece binance. dedi ki:

   Neyun vergisi bu merkezi olmayan paranin ne vergisi, jendileri mi cikartti paralari nasil konulacakmis? Yok öyle bisey. Önce issizlere iş verilsin z kusagi da secimde ona gore secimini secer kimse merak etmesin. Icimiz disimiz vergi oldu ay yeter artik isveren in gelirin yüzde 51 i vergi odemiyor mu ? Geri kalan yüzde 49 u sigorta maas gelir ve gider pusulası vs. Vicdan be vicdan neredeyse hava ya da vergi getirecekler, o zaman yasamayalim mi ?

  2. Hayir bilader ne vergi gelmesinden bahsediyorsun ? Yok gelmez vergi neyin vergisi bu , o zaman zararimiza da ortak olsunlar. Zararimiza ortak olacaklar mi ? Kesinlikle hayir o zaman vergi de gelmesin. Ha cok mu zenginsin git issizlere is ver sen evine ekmek goturemeyen kisilere git bak hayirli mübarek gunde vicdanini dinle de gor olan garibana oluyor nerede esitlik nerede 128 milyar dolar sayin Fatih Erbakan beyefendi nin dedigi gibi cifte standartlar oluyor diyor birakin 128 milyar dolardan öte 1.2 Trilton dolar nerede onu soralım diyor. At’lar nereye kacti cipli olduklwri halde bulunamadi mi atlar ?

 3. Acaba bunlar birer senaryo olmasin vergileri hizlandirmak adina papara yasaklama haberi alindiktan sonra boyle olmasi nasil bir tür tesadüf Allahim gecmis olsun yazık günah ya bazi seylere zemin hazırlamak icin yapilanlar hiç yakismiyor hani Turkiyenin en büyük 3.ktipyo para borsasiymis thodex? TURK BORSALARDAN UZAK DURMAK EN IYISI SADECE BINANCE DIYORLAR

   1. Tuhuty, dogrular canin mi sıktı ? Uyuyanlar uyandi artik teknolojiyi yasaklayamazlar.

  1. Aynen öyle tamamen senaryo, vergi almak icin heryerden saldırıyorlar. trodex kim ya 3 5 bilmez gerizekali yatirim vardi orda, herkez binancede zaten boş yapıyorlar. Milleti parmagında oynatir hale geldiler artık. Yazıp cizip kılıfına uydurmaya calisiyorlar.

   1. Millet uyuyor zannediyorlar beyefendi secim gelsin oyle gorundugu gibi degil 100 bin liralik arabayı 500 bin lira verip aliniyor vergilerle. Secimde ona gore oy oranlari olur simdi 16 yasinda genc o zaman 18 yasinda olur. Egitim reform dediler nerede reformlar? Vergi gelmesin kesinlikle vergiye karsiyiz artik is versinler calisip kazanalim ki patates sogani kendimiz alalim Allaha sukur elimiz ayagimiz tutuyor eski Turkiye goruntusu olmasin lutfen sosyal medya da gorduk yaziktir ya gunah bunlarin vebali nasil verilecek ? Is verin birakin bunları önce issizligi cozun.

 4. Seni koruyup giibi yapıp paranızı alacağız dio yani kusura bakmayin da bize duzenlemeler vatandasi korur argumani cok sacma geliyor, bal gibi de vergi almak icin adim adim yolu yapiliyor otesi de yok, koca koca adamlar kara para aklama teror finansmani cart curt ortaokul kompozisyonu yazilmis (alinti)

   1. Merak etme kardes biz Yerli borsalardan uzagiz bizi kimse dolandırmadi donanim cuzdanlarimiz var paribu da sistemi kilitliyor thodex Turkkyemizin en büyük 3. Kripto borsası değil miydi ? Türk borsalardan uzak durmak en iyisi binance diyorlar sadece binance.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Başa dön tuşu