Kripto HaberleriBitcoinBitcoin Çekilişi Vaadi İle Dolandırıcılıklar Artıyor: Dikkat Edin!

Bitcoin Çekilişi Vaadi İle Dolandırıcılıklar Artıyor: Dikkat Edin!

Takip et

Sosyal medya sitesi Twitter’da onlarca ünlü hesabı ele geçirerek Bitcoin çekilişi adı altında dolandırıcılık eyleminde bulunan dolandırıcıların eyleminin etkisi devam ederken, bu dönemde özellikle Hindistan gibi ülkelerde Bitcoin çekilişi adıyla dolandırıcılık vakalarında çok ciddi artışlardan söz edilmeye başlandı. Bu dönemde Hindistan hükümetinin kripto para birimi yasakları uygulayıp uygulamamak konusunda kararsız olduğundan söz edilirken, özellikle de bu yasak iddialarını kullanan dolandırıcıların “Modi hükümetine karşı Bitcoin çekilişine katıl gücünü göster” gibi adlar ile dolandırıcılık kampanyaları düzenlendiğine dikkat çekilmeye başlandı.

Henüz yerel Hint sitelerinde bu tür haberlere çok sayıda yer verilmezken Hint vatandaşlarının Bitcoin çekiliş iddialarına inanmaması, asla bir çekiliş için Bitcoin göndermemeleri ve geri Bitcoin almanın IBAN numarasına benzer bir durum olmadığından söz edildi.

Hintli siber güvenlik uzmanları bir kişinin Bitcoin gönderilmesi durumunda geri göndermek için cüzdan bilgisine ihtiyaç olacağını ancak dolandırıcıların cüzdan numarasını bile istemeyerek alenen vatandaşları kandırma gayreti içerisinde olduklarına dikkat çektiler.

İnternet Devleri Yasak Getirmeli

İnternet devlerinin özellikle de sosyal medya sitelerinin Bitcoin ile ilgili her türlü çekiliş açıklamasına her dilde yasak getirmesi ve çekilişlere izin vermemesi gerektiği belirtilse de bu yönde adım atılmıyor. Twitter son dönemde bazı engellemeler uygularken bu engellemeleri aşmak belirli küçük ve basit eylemler sayesinde mümkün olabiliyor ve tamamen engellenebilmiş değil.

*Hindistan’da Bitcoin bugün için serbest.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları