Bitcoin

Bitcoin Dolandırıcılığı Olur Mu?

Bitcoin’in kullanımı her geçen gün dünya üzerinde ve ülkemizde fazlaca artmaktadır. Bitcoin kullanımı fazla olmasından dolayı art niyetli insanlar ortaya çıkmaktadır. Kullanıcıları mağdur etme çabaları ortaya çıkmaktadır.

Bitcoin Kullananlar Nelere Dikkat Etmeli?

Bitcoin bir sanal birimidir dolayısıyla bu para birimiyle tüm işlemler sanal ortamdan gerçekleştirilmektedir. İnternet’in yaygınlaşması ortaya çıkan bazı kötü düşüncülere sahip insanlarda türemektedir. İnsanlara tuzaklar kurarak kötülük yapmak amacındadırlar. Sanal ortamda insanlar karşı tarafta ki kişinin gerçekte kim olduğunu bilmemekteler bu sebepten ötürü sanal ortamda yapılan işlemlerde çok dikkatli olunması gerekmektedir. Bitcoin dolandırıcılığı iki seçenekle yapılmaktadır.

Bitcoin Satın Alırken?

Bitcoin satın almak isteyen insanlar dolandırıcılık konusunda, satmak isteyen insanlara göre daha az mağdur olmaktadırlar. Bitcoin alımı yapılırken genellikle sanal ortam tercih edilmemektedir. Ülkemizde bitcoin almak isteyenler banka aracılığı ile alım yapmaktadırlar.

Banka ile yapılan işlemler daha güvenli olmaktadır. Ticaret yapmak istediğiniz insanın gerçek bilgileri banka işlemiyle önünüze çıkar. Kişinin ismi, Soy isim bilgileri, Banka şubesi vb. gibi bilgileri sizde bulunur. Böyle yapılan ödemelerde adli makamlarda ispatlanabilir ve paranızı geri iade olanağı sağlamaktadır. Elden para ödeme işlemi herkesçe tehlikeli bir işlemdir.

Çok yüksek bütçede bitcoin almak isteyenlerin kimlikleri ortaya çıkmasın diye tercih ettikleri elden para verme işlemi bazı art niyetli insanlar tarafından kötülük olarak kullanılmaktadır. Güvenilir sitelerden veya insanlardan alınmalıdır.

Bitcoin Bozdururken?

Bitcoin bozdurma, bitcoinleri nakit paraya çevirme işlemedir. Ülkemizde bitcoin hizmeti veren hiçbir banka yoktur. Ülkemizdeki bankalar bitcoin hizmetini tanımamaktadırlar bunun için bankalarda hiçbir işlem yapılmamaktadır. Bitcoin satımları aracılı kurum veya insanlarla yapılmaktadır.

Belirledikleri komisyonlarla kurumlar veya insanlar bitcoin bozdurma işlemini yapabilmektedirler. Herkesin dikkat etmesi gereken konu burada başlamaktadır. Bitcoin kullanıcıları Google veya forumlarda buldukları insanlarla bitcoin bozdurma işleminde anlaşabilirler kullanılmaması gereken bir seçenektir.

Gönderilen bitcoin’in geri dönüşü olmamaktadır. Yapılan bir hata ya da bilerek gönderimde yapılan bir dolandırıcılıkta geri gelmesi için talep edilebilecek bir yerin olmamasıdır. Bitcoin’in herhangi bir merkezi kuruluşu yoktur, bitcoin anonim bir yapıdadır. Bitcoin’in bütün sorumlulukları kullanıcısına aittir. Bozdurma işlemi yaparken ticaret yapılacak insana ait her şey araştırılmalıdır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu