Bitcoin

Bitcoin düşmesine rağmen TÜRK yatırımcılar kaybetmiyor

Bitcoin fiyatında gerilemeler sürerken, 1.500 dolardan daha fazla düşüş olmuş ve bu düşüşler Türk yatırımcıları etkilemişti. Bugün ise bu durum tam tersine döndü ve kripto para fiyatlarında yaşanan düşüş karşısında dolar kurunda yaşanan artış yatırımcıların zararını çıkarabilmelerine olanak sağladı. Yatırımcılar kripto para sahibi olarak bu düşüşlerin etkisinin ne kadar sürecek olduğunu ve ne zamana kadar sürecek olduğunu sorarken, birçok kişi ise yatırımlarından zarar etmelerine rağmen daha fazla düşüş endişesi dolayısı ile panikleyerek yatırımlarını satma yolunu tercih etmeye karar vermişti.

Türkiye’de yatırımını TL üzerinden yapan yatırımcılar dahi dolar kuru fiyatına endeksli olan Bitcoin dolayısı ile dolar kurunun artış yaşaması sonrasında bugün tekrar 39.000 TL seviyesine yükselen Bitcoin’den daha fazla para kazandı. Yatırımcılar kar elde edeceğim diye geçmişte satış yaparken, bugün ise beklemeyi tercih ederek en iyi tercihlerinden birisini yapmış oldu.

Bazı yatırımcıların Bitcoin fiyatında 1.500 dolardan daha fazla oranda düşüş olmasının hemen ardından kripto paralarını zarar uğruna satması ve bu zarara rağmen en az kayıpla piyasadan çıkmaları birkaç gün içerisinde birçok yatırımcının tercih ettiği bir yol olmuştu.

Bazı yatırımcıların kripto paralar konusunda yükselecek olduğunu düşünerek bu zararları es geçtiği ve bekleme yolunu tercih etmeleri ise bugün bekleyen yatırımcılara dolar kurunun TL karşısında 1.5 liradan daha fazla değer kazanması ile Bitcoin fiyatının daha fazla artmasında etkili oldu. TL üzerinden yatırımlarını yapan yatırımcılar daha fazla kazanç sahibi olurken, dolar kurunun artması sonucunda yatırımlarından elde ettikleri gelirlerde de artış yaşadılar. 

Birçok Türk borsası öğle ve akşam saatleri arasında yüzlerce farklı Türk yatırımcının kripto paralarını dolar kurunun yüksek olduğu vakit satmaya başlaması sonrasında saniyeler içerisinde onlarca farklı işlemi yansıtmak ve onaylamak zorunda kalırken, bazı Türk bankalarında çöküntüler meydana geldiği öğrenildi.

Bugün gün içerisinde birçok banka, dolar kurunun aşırı yükselmesi sonrasında mobil uygulamalarını tamamen kapalı konuma getirerek yatırımcıların dolar kuru satışı ve alımı yapmasını engelledi ve kendilerini bir nevi korumaya alarak vatandaşların yatırımlarının satış ve alımlarının önüne geçti. Bitcoin satışlarında ise bu durum yaşanmadı. Daha önce aşırı yükselişler ve düşüşle sırasında bazı Türk kripto para borsaları sitelerinde çökmeler meydana gelirken bugün bu durumun yaşanmamış olması satış yapmak isteyen ama Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşler dolayısı ile kayıp yaşamak istemeyen yatırımcıların satış yapmak için en iyi günü olarak belirlendi.

Bitcoin sahiplerinin satışı tercih etmesi kötü bir son değil!

Bitcoin sahipleri er yada geç bir şekilde satış yapacaklar. Gerek çok aşırı yükselişler sonrasında kar etmek için satış olacak, gerek ise ani ihtiyaçlar olması veya aşırı düşüşler sırasında daha fazla kayıp yaşamamak için mecburi olarak kripto paralarını bir şekilde ellerinden çıkarmak zorunda kalacaklar. Bu birçok Türk yatırımcı tarafından olumsuz olarak görülen bir sonuç olmasına rağmen gerekli olan yatırım satışlarının zamanında yapılması ve her zaman en yüksek kar beklentisinin beklenmemesi bazen daha iyi sonuçlar ve daha az zararla en yüksek kar elde edilmesinde etkili olabilecek sonuçları yaratıyor.

Zaman zaman kripto paraların fiyatında düşüşler olabilecek olduğu gibi Bitcoin fiyatında da düşüşler olması bir kripto para birimi olarak normal karşılanmalı ve dolar kuru dolayısı ile artış yaşandığı zaman satış yapılmasının daha fazla kazanç ve daha az zarar ile son bulabilecek olduğu gözden geçirilmesi gerekir.

Yatırımcıların kripto para satışından çekinmesi veya geri durması beraberinde daha büyük hasarlar ve daha büyük zararlar getirebilecek olduğu üzere anında satış yolunun tercih edilmesi ve kripto para sahibi kişinin yatırım olarak Bitcoin’e en düşük seviyeden tekrar giriş yapması kazancın artmasında etkili olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Dolar yükseldi, yatırımcı bayram etti!

Dolar kurunun yükselmesi sonrasında Türk borsalarında yatırımları bulunan yatırımcılar anında satış yolunu tercih etmeye başladılar. Daha düne kadar zararda olan ve Bitcoin fiyatının düşmesinden dolayı zarar ettiğini belirten kişilerin bugün itibari ile zararlarını dolar kurunun yükselmesi ve Bitcoin fiyatının dolara endeksli olmasından dolayı çıkarabilmeleri olumlu bir hava yaşattı.

Dolar kuru öğle saatlerinden hemen sonra bankalarda satışlar 7.01 TL’yi test ederken, yatırımcılar ise 6.71 TL seviyesinde iken satış yolunu tercih ederek en fazla kar edebilecekleri günü büyük bir dikkatle takip etmişlerdi.

Dolar kurunun artması sonucunda tekrar Bitcoin yatırımı yapmayı düşünen kişiler ise birkaç gün beklemeyi ve dolar kurunun düşmesi ve Bitcoin fiyatının daha fazla yükselmesi ihtimali karşısında beklemenin en iyi sonuç olacak olduğunu düşündüklerini ifade ettiler.

Yabancı yatırımcıların ise bugün itibari ile hala daha büyük kayıplarının olduğu, Türk yatırımcıların tek kar elde etme noktasının dolar kurunda yaşanan artış dolayısı ile olduğu çok açıkça ortada iken, yatırımcıların bugün itibari ile daha dikkatli hareket etmesi ve bu şansı iyi bir şekilde değerlendirmesi daha olumlu olacaktır.

Ayrıca daha önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi şu anda Türk borsalarında, küresel piyasa fiyatlarından daha düşük bir fiyata Bitcoin almanız mümkün. (BTC/TRY çifti ile)

*Yatırım tavsiyesi değildir.

**Yatırımcılar sadece dolar kuru ile bağlı kalmamalı, dikkate piyasa verilerini takip etmelidir.

***Dolar kuru karşısında değer kaybeden TL, Bitcoin fiyatlarının da TL karşısında daha fazla artmasında etkili olmaktadır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu