Bitcoin

“Bitcoin Fiyatında Düşüşler Olması Yatırımcıları Korkutmamalı”

Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşlerin zaman zaman kripto para yatırımcılarını korkutuyor olması üzerine bazı analist-yatırımcılar bu durum korkutucu değil aksine "fırsat" diyor...

Bitcoin fiyatını sürekli takip eden analistler ve yatırımcılar hep farketmişlerdir, fiyat sürekli olarak bir dakika öncesine göre değişmiş ve farklı bir seviyeye ulaşmış veya düşüş göstermenin dışında çok fazla değer kaybetmiş olabilir. 1 dakika önce 800 dolar yüksek olan Bitcoin fiyatı, bir dakika sonra ise 800 dolar yükselmiş olabileceğinden beklentiler ‘her an her şey olabilir’ yönünde olarak tutulmaya çalışılmalıdır.

Bitcoin fiyatının daha çok yükselebileceği gibi daha çok değer kaybedebilecek olduğu her zaman yatırımcıların aklında kalması gereken bir konu iken, birçok kripto para yatırımcısı bu konuda beklentilerini hep yükseliş yönünde tuttuğu için zaman zaman kayıplar yaşayabilirler. Bitcoin fiyatının yükselişe geçmesi ve düşüş yaşaması bu konuda soru işaretlerini daha fazla güçlendirirken, beraberinde bazı yatırımcılarda düşüşlerin olmasını beklerler.

Düşüşlerden nasıl kazanç elde edilebilir?

Bitcoin fiyatının düşüş yaşamasından kazanç elde etmek mümkündür. Hele ki büyük bir düşüş yaşandıysa ve öncesinde bu bekleniyor ise yatırımcı tüm kripto para birimini en yüksek fiyattan satarak en düşük fiyattan yeniden yatırım yapıp para kazanabilir. Unutmamalı ki çoğu kurum ve büyük yatırımcı için büyük düşüşler her zaman alım fırsatıdır.

Bitcoin sahibi olan yatırımcıların düşüş ve yükseliş eğilimi konusunda beklentilerini iyi tutması ve en absürt rakamlarda beklenti yerine mümkün olan en olabilecek düşüş veya yükseliş fiyatı öngörülerek hareket edilmeli.

Analistler özellikle destek ve direnç noktalarının alım ve satım noktaları olduğu ifade ederek bu seviyelerin iyi bilinmesi ve örnek olarak destek noktasında alım yapılması altına sarkma olduğunda ise satış yapılmasının olası bir kaybı önleyeceği veya kar ettirebileceğini ifade ediyorlar.

Her düşüşte kazanç elde etmek veya kaybetmek mümkün mü?

Hayır. Her düşüşte kaybetmek mümkün olmadığı gibi her yükselişte kazanç da asla gerçekçi değildir. 10.300 dolardan yatırım yapan ve daha sonra 8.800 dolara kadar düşen Bitcoin fiyatında beklemeyi tercih eden yatırımcı satış yapmazsa zarara girmeyecektir. Yine benzer bir senaryoda 10.300 dolardan yatırım yapan bir yatırımcı fiyat 10.500 dolara yükseldiğinde satış yapmayarak kazanç elde etmeyebilir ve bu durumlar piyasada ”HODL” diyenler için çok fazla yaşanan bir durumdur.

Bitcoin fiyatında yükseliş olabileceğini öngörmesine rağmen daha önceden yatırım yapmayan kişiler olduğu gibi düşüş olacağını bilmesine rağmen 13.000 dolardan yatırım yapıp mevcut fiyat 10.000 dolar olduğu için satış yapmamayı ve beklemeyi daha fazla tercih eden yatırımcılarında sayısı giderek daha fazla artış eğilimine girmektedir.

Kripto para piyasası özellikle tanındıkça ve bilindikçe, diğer piyasalardan farklı olduğu yatırımcılar tarafından her geçen gün daha fazla idrak edilmekte. Durum böyle olunca orta ve uzun vadede BTC’nin artacağı yönünde emin olan yatırımcılar ellerindeki BTC ne kadar değer kaybederse kaybetsin panik yapmadan “bekleme” yolunu tercih ediyorlar.

Özellikle Güney Kore gibi ülkelerde kripto para birimi yatırımcılarının bir bölümü alımlar ve satışlar arasında kendilerine belirli süreler belirleyecek o süre aralığında ne kadar fiyat değişimi olursa olsun asla satış yapmamayı hedefleyip örneğin 90 gün ne olursa olsun kripto para almayabilir ve satmayabilirler. 1.000 dolardan yatırım yapmış olsa ve 89. gün 100.000 dolara yükselmiş olsa bile bazı kripto para birimi sahibi olan yatırımcılar satış yapmamayı veya alım yapmamayı kesin kurallara bağlayabilir.

Çoğu zaman bu şekilde yatırım yapılması tavsiye edilirken, özellikle kripto para piyasası gibi sert hareket eden piyasalarda aceleci davranılmaması gerektiği ve piyasa tam anlamıyla tecrübe edilip öğrenilmeden orta ve uzun vadeli olarak pozisyonlar alınmasının faydalı olacağı ifade ediliyor.

*HODL herkes için önerilmeyen bir tekniktir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu