Kripto HaberleriAnalizBitcoin, Ethereum ve Ripple hangisini tercih etmeli?

Bitcoin, Ethereum ve Ripple hangisini tercih etmeli?

Takip et

Bitcoin, Ripple ve Ethereum arasında kalanlar için hazırlamış olduğumuz bu kapsamlı rehber tüm sorulara yanıt verecek nitelikte olacak. Yatırımcıların hangi kripto paraya yatırım yapması gerektiği konusunda kararsız kalması ve bu konuda karar verememesinden dolayı ortaya çıkan büyük kayıpların etkisinin sonuçlarını tartışacağız. Herkesin malumu Bitcoin kripto para dünyasının en fazla ilgi gören ve en fazla etkili olan birinci kripto parası olarak diğer tüm coinleri geçmiş ve tüm altcoinlerden daha güçlü kripto para birimi olarak en fazla ilgi ve yatırım alan kripto para olarak biliniyor. Bunun etkisi tartışılamaz kadar büyük bir sonuç ortamı yaratırken, yatırımcıların ilk tercihleri de hep olduğu gibi Bitcoin’den yana oluyor.

Büyük, küçük farketmeksizin tüm yatırımcıların asıl tercihi arasında bulunan Bitcoin, bu konuda rakipleri olan Ripple ve Ethereum’a karşı bile oldukça güçlü duruş sergiliyor.

Bitcoin, birinci rakibi olan Ethereum’a oranla çok daha değerli, çok daha fazla ilgi gören bir kripto para olmasının yanında hemen diğer rakibi olan Ripple’a karşı da oldukça fazla elini güçlendirerek hareket ediyor. Kimi yatırımcıların asıl tercihleri arasında ilk sırada bulunan Ripple ve Ethereum’un fiyat verilerine baktığımız zaman ortaya çıkan sonuç ise Bitcoin’in hiçbir zaman gerçek gücü kaybetmediğini, ama bundan sonrası için bu gücü kaybetme riskinin çok fazla olmasa bile bir miktar olduğunu gösteriyor.

Piyasa hacmi verileri ne diyor?

Bitcoin, Ethereum ve Ripple arasında kalanlar için piyasa hacmi verilerine baktığımız zaman ortada çok büyük ve öngörülemeyecek kadar fazla farklar olduğunu söylemek mümkün. Büyük yatırımcıların gücünü Bitcoin’de toplaması ve milyarlarca dolarlık kripto para piyasası hacminin tek başına omuzlayan lideri Bitcoin’in bu konuda rakiplerine oranla gücü oldukça fazla durumda.

Bitcoin tam tamına 111.5 milyar dolar ortalama piyasa hacmi ile en büyük rakibi olan Ethereum’un 27 milyar dolarlık piyasa hacmine oranla çok daha güçlü durumda. Ethereum‘un piyasa hacminin bu kadar az olmasına rağmen 2. sırada bulunan kripto para olması ve dünyanın en değerli 2. kripto parası olarak bilinir durumda olmasının nedeni ise kripto para yatırımcılarının ilk tercihinin ve asıl tercihinin ilk günden bugüne kadar Bitcoin olmasından kaynaklanıyor. Kişisel yatırımcılar ve kurumsal yatırımcılar arasında olmayan farklardan birisi olan Bitcoin’in ilk tercih ve asıl tercih olma nedeni ise piyasada kendisinden başka güven veren başka kripto para olmamasından dolayı kaynaklanıyor.

Ripple’a baktığımızda ise Ethereum’dan daha düşük bir piyasa hacmi ile 3. sırada olduğunu görüyoruz. Ripple’ın kripto para dünyasının 3. büyük kripto parası olması ve bunu bir süredir devam ettiriyor olmasının arkasında fiyat değişimleri ve piyasanın ilgisi yatıyor. 2. sıraya uzunca bir süre kalacak şekilde yaklaşması için gereken ortalama 5 – 6 milyar dolarlık açık ise geçen bir kaç günlük süreçte olduğu gibi yakında kapanabilir ve XRP ikinci coin durumuna yükselebilir.

18.3 milyar dolarlık piyasa hacmine sahip olan Ripple, bu konuda yakın rakibi Ethereum’u geçtikten sonra Bitcoin’i geçebilecek mi? Bunun sorusunu zaman belirleyecek olsa bile asıl önem taşıyan konunun yatırımcıların ilgisini görüp göremeyeceği. Son 24 saat içerisinde %13 değer kaybı yaşaması dolayısı ile fiyat yükselişlerini bir nebze gerileten Ripple, fiyat değişimleri konusunda güven verici olmaya başlaması durumunda oldukça fazla piyasa hacmine sahip olabilir.

Büyük üçlü kripto para dünyasını esir almış durumda

Bitcoin, Ethereum ve Ripple yabancı yatırımcıların tabiri ile ”büyük üçlü” olarak açıklanıyor. Bu üçlü arasından en ufak kaybın yaşanması diğer tüm altcoinlerde değişimler yaşanmasına ve anlık değişimlerin en yüksek orana kadar yükselmesine sebep olabiliyor. Bunun sebebi ile ilgili olarak ise Bitcoin’in en ufak değişiminin tüm altcoinleri yakından etkilerken Bitcoin, Ethereum ve Ripple arasında anlık yaşanan değişimler dışında 200 Amerikan Doları ve üzerinde değişimler olmasının tüm piyasada köklü değişimler olmasına sebep verdiği belirtiliyor.

Yabancı yatırımcıların görüşünün bu kadar fazla olması, özellikle de ABD’li yatırımcıların görüşünün bu denli çok büyük önem taşıyor olmasının sebebi olarak ise en büyük kripto para yatırımcılarının ABD’de olması ve kripto para piyasasının sanılanın aksine Asya’dan değil ABD’de olan yatırımcılardan gücünü alıyor olmasından kaynaklanıyor. Bilhassa ABD’li yatırımcıların Bitcoin, Ethereum ve Ripple arasında tercih ettiği ve diğer bazı altcoinleri de değerlendirdikleri düşünüldüğünde ise piyasanın hem sıradan yatırımcılar, hem normal yatırımcılar için büyük önem taşıdığını görmemek mümkün olmuyor.

En önemli ”belirleyici” fiyat

Kripto paraların arasında en önemlisi olan fiyat konusu ise piyasada neler olacağını ve nasıl gelişmeler yaşanacak olduğunu gösteren asıl etken. Fiyat düştüğü zaman büyük olumsuzluk, yükseldiğinde ise büyük olumluluk ortamı yaratması fiyatın piyasa hacminden bile bazı konularda daha önemli olduğunu gösteriyor.

Bugün George Soros isimli finans spekülatörü sadece 5 milyar dolarlık ani yatırımı ile Ripple’da harika fiyat artışları yaşatabilecek, aynısını 5 milyar dolarlık satış yaparak tam tersi büyük kaos yaratabilecek güce sahip iken, Bitcoin’de ise 5 milyar dolar çok büyük bir önem arz etmediği için piyasa spekülasyonu sağlamıyor. Bitcoin’in en güvenilir kripto para olmasının arkasında sadece fiyatı olmadığını da bu şekilde açıkladıktan sonra bir önceki konu olan fiyat konusuna geri dönebiliriz.

En büyük 3 kripto para biriminin arasında en fazla değere 6.400 dolar bugüne ait fiyatı ile Bitcoin 1. sıradan eşlik ederken, Ethereum ise 2. sıradan 211 dolar fiyatı ile eşlik ediyor. 3. büyük kripto para birimimiz olan Ripple ise 0.45 dolar fiyatı ile piyasada adından söz ettirmeyi başarıyor.

Sonuç!

Sonuç olarak Bitcoin, Ethereum ve Ripple arasında tercih yapacak olan kişilerin birinci tercihinin ABD’li yatırımcılarca olduğundan farksız olarak birinci tercihlerinin Bitcoin olması gerektiği, 2. tercihlerinin ise Ethereum veya Ripple olmasında bir fark olmadan tercih yapabilecek olduklarını gösteriyor.

Asıl dikkat edilmesi gereken eğer ki metinleri tam eksiksiz okuyan bir kişiyseniz sizinde fark ettiğiniz üzere asıl etken olan fiyat yatırımcıları yönlendiriyor ve kimi zaman Bitcoin birinci en büyük kripto para birimi iken Ripple 3. sıradan en büyük fiyat artışlarını yaşayarak yatırımcıları kısa sürelide olsa kendisine yatırım yapmaya çekebiliyor.

-฿- Güncel kripto para fiyatları değişebilir.

-฿- Kripto para piyasa hacmi oranı ve değeri anlık olarak, günlük, haftalık ve yıllık olarak değişebilir.

-฿- Bu içerik tamamen özel veriler kullanılarak hazırlanmış olup bitcoinsistemi.com okuyucuları için özel olarak hazırlanmıştır. İzin alınarak dahi kopyalanması, çoğaltılması veya değiştirilmesi yasak olup yatırım tavsiyesi niteliğinde olmayan içeriktir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları