AnalizBitcoin

Bitcoin Fiyat Analizi – BTC’de Önemli Seviyeler Neler? Haftalık Kapanışa Dikkat!

Bitcoin'de kritik bir hafta kapanışına saatler kaldı. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken en önemli seviyeler neler? İşte detaylar...

Bitcoin bugün de yukarı yönlü bir şekilde hareket ederek yatırımcısının yüzünü güldürdü. Haftalık kapanışa saatler kala yukarı yönlü olarak fiyatlanan BTC, kritik saatler içerisine girmiş bulunuyor.

Her ne kadar kripto para piyasaları 7/24 işlem görüyor olsa da Türkiye saati ile gece 03.00’daki fiyat kapanışları tüm dünyada gün kapanışı olarak belirleniyor. Bu bağlamda saat 03.00’da hem günlük kapanış hem de haftanın son günü olduğu için haftalık kapanış olacak.

Bitcoin Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Haftalık grafikte de görüldüğü gibi Bitcoin, bugün gece 03.00’da kadar 7120 dolar seviyelerine inmezse (bu haftanın açılış fiyatı) bu haftayı da yükseliş yönlü kapamış olacak ve toplamda 6 haftalık bir yükseliş serisi yakalamış olacak. Öte yandan haftalık olarak 7750 dolar seviyesinin ve 8000 dolar seviyesinin kuvvetli dirençler olduğu görülüyor.

Alt periyotlara inip günlük grafiğe bakıldığına ise yine 7750 dolar seviyesinin hem haftalık hem de günlük bazda direnç olarak çalıştığını görüyoruz. 8000 dolar seviyesine bakıldığında ise günlük grafikte 100 ve 200 günlük hareketli ortalamaların bu seviyeden geçtiği görülüyor.

Bitcoin Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

Öte yandan 12 Mart günündeki sert düşüş de 8000 dolar seviyelerinin kırılması ile başlamış ve trend düşüş yönüne geçmişti. 8.000 doların psikolojik olarak önemini de hesaba kattığımızda BTC’nin önündeki en önemli direnç noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Geçmişteki analizlerimizde de bahsettiğimiz gibi bu dönemde fiyatın daha önceki dönemlerde olduğu gibi 7050 ila 7750 dolar seviyeleri arasında sıkışması son derece olası.

En önemli olan destek noktaları ise 7450, 7200 ve 6900 dolar seviyeleri olarak güncelliğini koruyor.

Özet olarak:

  • Bitcoin şu an için olumlu bir tablo çizse de gerek haftalık olarak düşen hacim gerekse de halving dönemine az bir zaman kalması sebebiyle halving öncesi bir satış baskısı ile karşılaşabilir.
  • 7450 ve 7700 dolar seviyesi üzerinde bir haftalık kapanış BTC için oldukça olumlu görülürken bu seviyeler üzerinde bir kapanış olması durumunda 5200 ve 5500 dolar seviyelerine düşüş fikrini şu an için rafa kalkmış olur. Ancak özellikle 7450 üzeri bir haftalık kapanış olmaması durumunda bu seviyelere kadar bir düşüş hala bekleniyor.
  • 7700 dolar seviyesi geçilse de 8000 doların hızlı bir şekilde geçilmesi beklenmiyor. Bu seviyelere BTC gün içerisinde yükselse de ilk denemelerde bu direncin kırılamayacağı fikri daha güçlü durumda.
  • Özellikle bu dönemde yatırım yapanların mutlaka stop-limit emirlerini kullanması öneriliyor. Yukarıda belirtilen destek ve direnç noktaları değerlendirerek bu seviyelere göre işlem yapılması son derece önemli.
İlgili Haber
Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir? Daha Önce Fiyatı Nasıl Etkiledi? Şimdi Nasıl Etkiler?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu