AnalizBitcoin

Bitcoin Fiyatı Neden Düştü?

Bitcoin fiyatı 8.600 dolardan kendisine yeni satıcı ararken, yatırımcıların bir bölümü ise alım yapmak istiyor.

Bitcoin fiyatında kısa süre içerisinde yatırımcılar istediklerini bulup bulamayacakları konusunda soru işaretlerine yanıt aramak zorunda kalıyorlar. Kısa vadede kripto para sahibi olan çok sayıda insan Bitcoin’in yeniden değerlenip değerlenmeyeceği konusunu sorarken, bazıları ise bu konuda soru işaretlerine kesin yanıt alamayacaklarını bildiği için yatırımdan uzak duruyor.

1 Ocak tarihindeki 7200 dolarlık fiyatının üzerinde olan Bitcoin, yeni seneye yükselişlerle başlasa da ani yükseliş ve düşüş hareketleri yatırımcılar üzerinde güvensiz bir ortam oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde 9200 dolar seviyelere kadar ulaşan BTC, bu sert direnci kıramayıp an itibarı ile 8650 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

Kesin sebebi bilinmiyor olsa da Bitcoin’in son günlerde değer kaybetmiş olmasının sebeplerinden birisi olarak gösterilen balina eylemlerinin -özellikle bazı borsalara milyarlarca dolar gönderilmesiyle- bu düşüşleri tetiklendiği ifade ediliyor.

Bir diğer sebep olarak ise 9200 doların güçlü bir direnç olması gösteriliyor. Zira BTC bu direnç seviyesini ilk denemesinde kıramadı ve bunu gören çok sayıda yatırımcı satış yapma yolunu tercih etti. Uzmanlara göre BTC bu seviyelerde akümüle olarak tekrar güç toplayacak ve ilerleyen zamanlarda bu direnci tekrar kırmayı deneyecek.

En ufak bir yükselişte piyasada olumlu konuşan ve destek olan kimseler, en ufak bir düşüşte piyasayı kötüleyebilirler. Bu kimseler genellikle az yatırımı olan, kayda değer herhangi bir yatırımı olmamasına rağmen küçük yatırımları ile ve küçük ancak kendilerine göre büyük düşünceleri ile milyonlarca yatırımcının geleceğini etkileme ve onları psikolojik olarak olumsuzluğa düşürme gayreti içerisinde olduklarını farketmezler veya kasıtlı bir şekilde yaparlar…

Bu yüzden yatırım yaparken kendi belirlediğiniz hedeften şaşmayın ve başlarının sözleriyle panik alış-satış yapmaktan kaçının.

Bitcoin kısa sürede yeniden yükselebilir, kimse garanti veremez

Diğer piyasalara göre çok küçük olması sebebiyle manipülasyonlara açık olan kripto para piyasası, herhangi bir büyük balinanın (büyük yatırımcılar) sert satışı ile gerilemiş olabilir ve bu durum daha önce birçok kez görüldü. Özellikle böylesine riskli bir piyasada kısa vadeli dalgalanmalarda panik yapmadan orta ve uzun vadeyi gözeterek hareket etmek gerekmektedir.

Zira orta ve uzun vadede BTC’nin yükseleceğinin düşünen kişilerin sayısı oldukça fazla.

İlgili Haber
Analistlerin Orta ve Uzun Vadeli Bitcoin (BTC) Tahminleri Neler?

Bu dönemdeki kritik direnç ve destek seviyelerini ise analizimizden öğrenebilirsiniz:

İlgili Haber
Haftalık Kripto Para Analizi - Bitcoin, Ethereum, Litecoin, XRP, Stellar

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiştir. Herhangi bir yatırım önerisi veya tavsiyesi niteliği barındırmıyor olup genel bilgi amacı gütmektedir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu