AnalizBitcoin

Analistlerin Orta ve Uzun Vadeli Bitcoin (BTC) Tahminleri Neler?

Bitcoin'in 2020 yılı performansı hakkında çokça kez yazılıp çizildi. Yılın ilk ayının sonlarına doğru geldiğimiz şu günlerde analistler Bitcoin hakkında ne görüş bildiriyor? İşte detaylar...

2019 yılını genel itibarı ile iyi geçiren BTC, yıl içerisinde 3150 dolar seviyelerinden 14.000 dolara kadar yükseliş yaşamış ve yatırımcısına ciddi kâr fırsatları sunmuştu. Sene içerisinde bu ciddi yükseliş “Bitcoin öldü, balon patladı” gibi tabirleri üreten kişilere adeta cevap niteliğinde olmuştu. Daha sonra 7400 dolara gerileyip tekrar 10.000 dolarlara kadar yükselen BTC, bu ciddi yükselişleri ile hala 2017’deki gibi bir boğa koşusu yapabileceğini adeta tüm dünyaya duyurdu.

2019 Bitcoin Grafiği

Bu yükseliş ve düşüşler ışığında 2019 senesinin BTC için iyi bir sene olduğu söylenebilir.

Analistlerin 2020 Düşünceleri Nedir?

2019 yılının iyi geçmesinden ve özellikle birçok devlet ve kurumun yaptığı Blockchain ve kripto para atılımlarından sonra 2020 yılı hakkında oldukça olumlu konuşan analistler bu olumlu tavrını sürdürüyor. Sene başından beri gösterdiği performans ile yatırımcısını memnun eden BTC, yeni yıla yükseliş ile başlamış durumda.

Oluşan trend çizgisine göre 2020 yılı dip fiyatının 5200 dolar olduğunu ifade eden analistler, sene içerisinde bu fiyatın altına bir düşüşü şuan için öngörmüyor.

2020 yılının şüphesiz en önemli konularından olan mayıs ayındaki halving olayı, analistlerin en çok üzerinde durduğu konu olmakla beraber nisan ayına kadar bu olay sebebiyle bir fiyatlanma olabileceği düşünülüyor. Uzmanlar bu dönemde nisan ayına kadar bir boğa koşusunun olabileceği, “haberi duyunca al, gerçekleşince sat” psikolojisine göre ise halving sırasında yani mayıs aylarında fiyatın yaşadığı yükseliş oranına göre yüzde 50’lere kadar bir düşüş olabileceğini öngörüyor.

Altcoinlerin ise BTC’nin bu düşüş döneminde bir mini boğa yaşaması bekleniyor. Zira şu anda yüzde 67 seviyelerinde olan BTC hakimiyeti o dönemde yüzde 40 – 45 seviyelerine düşebilir ve bu da mini bir boğa koşusu başlatabilir.

Kripto para piyasasının her an sürprizlere gebe bir piyasa olmasından ötürü yakın vadede kesin görüş belirtmekten çekinen analistler, orta ve uzun vadede rekor kırılmasa bile ciddi yükselişlerin olabileceğini ifade ediyor.

FOMO Etkisi Fiyatı Alevlendirecek

Bitcoin‘i çoğu kişi 2017’deki sert yükselişinden sonra tanıdı ve bu dönemde BTC’ye yatırım yaptı. Piyasayı bilip bilmeyen herkes o dönemde FOMO (fırsatı kaybetme korkusu) etkisi ile sonunu düşünmeden piyasaya sıcak para soktu. Bu durumda 20 bin dolarlara kadar yükselen Bitcoin fiyatı için, “FOMO etkisi ile bu kadar yükseldi” demek hiç de yanlış olmaz.

Bu sene de buna benzer bir yükseliş olması durumunda -10.000 doların psikolojik olarak FOMO etkisini arttıracağı düşünülüyor- birçok kişinin piyasaya girmesi ve yükseliş ateşini alevlendirmesi öngörülüyor. Zira 240 milyar dolar seviyelerinde olan kripto para piyasası diğer piyasalara göre hala çok küçük olduğu için bu durumlarda yeni yatırımcıların piyasaya girmesiyle ciddi artışlar gözleniyor.

Yapılan araştırmalara göre günlük aktif olarak 500 bin Bitcoin yatırımcısı olduğu ifade edilirken, bu sayının 2 katına çıkmasının an meselesi olduğu ve bu durumda fiyatın ciddi şekilde yükseleceği tahmin ediliyor.

Bitcoin’in yeniden rekor kırabilmesinin mümkün olup olmadığını kaleme aldığımız yazımızı da inceleyebilirsiniz:

İlgili Haber
Bitcoin (BTC) Yeniden 20.000 Doları Görebilecek Mi? Maddeler Halinde Sıraladık!

Yatırımcılara Tavsiyeler

Analistler yatırımcılara panik alış ve satış yapmamaları konusunda uyarılarda bulunurken mutlaka bir hedef belirlenmesini ve bu hedef doğrultusunda alım satım yapılmasını öneriyorlar. Ayrıca alım satımlarda destek ve direnç noktalarına göre hareket ederek stop-loss emirlerinin de mutlaka kullanılması öneriliyor.

İlgili Haber
Kısa Vadeli Bitcoin Alıp Satanlar Nelere Dikkat Etmeli?
*Bitcoin Halving (Yarılanma) Nedir?

Halving Bitcoin ağındaki blok ödüllerinin yarı oranında azalması anlamına gelmektedir. Şu anda 12.5 BTC olan Bitcoin madencilik ödülü, halving olayından sonra 6.25 BTC’ye düşecek. Yani madenciler aynı işlem gücü ile daha az Bitcoin üretecekler. Bu da arz ve talebi dengelemek için fiyatın yükselebileceği anlamına geliyor. Daha önceki halving olaylarında fiyatta ciddi yükselişler yaşanmıştı.

*Yatırım tavsiyesi değildir analistlerin genel görüşleri yansıtılmıştır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu