binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriBitcoinBitcoin Fiyatı Neye Göre Artıp Azalıyor? Ne Zaman Yükseliş Gelecek? Analist Beklentiyi...

Bitcoin Fiyatı Neye Göre Artıp Azalıyor? Ne Zaman Yükseliş Gelecek? Analist Beklentiyi Açıkladı

CoinShares Araştırma Müdürü James Butterfill, yaptığı açıklamasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli etkeni paylaştı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Yeni bir analize göre, Bitcoin fiyatının gidişatı bir kez daha FED’in elinde. Bu durum, Bitcoin ETF’leri etrafındaki heyecanın azalmasının ardından geldi.

Avrupalı bir dijital varlık yöneticisi olan CoinShares bugün yayınladığı bir raporda, Bitcoin’in fiyat hareketlerinin faiz oranlarıyla ilgili daha geniş çaplı konuşmalar tarafından yönlendirildiğini belirtti.

CoinShares Araştırma Müdürü James Butterfill, “Son 40 işlem gününün daha yakından incelenmesi, Haziran ayı için faiz oranı beklentileriyle artan bir uyum olduğunu ortaya koyuyor” diye yazdı. Benzer bir eğilimin 2023 yılında da gözlemlendiğini kaydetti.

CME Fedwatch’a göre, piyasa faiz oranlarının Haziran ayında sabit kalacağından ve yalnızca bu yılın 4. çeyreğinde potansiyel bir düşüş olacağından emin. FED’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olan gıda ve yakıtı hariç tutan Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) enflasyonu Mart ayında %2.8 ile inatçı bir şekilde yatay seyrederek beklentilerin çok üzerinde gerçekleşti.

Öte yandan, GSYH büyüme rakamları hayal kırıklığı yaratarak bir önceki çeyrekteki %3.4’e kıyasla 2024 yılının ilk çeyreğinde %1.6 olarak kaydedildi.

Veriler ayrıca imalat ve hizmet sektörlerindeki büyümenin sırasıyla daraldığını ve durduğunu göstermektedir. Bu ölçümler stagflasyon korkularını körüklüyor ve FED’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağı beklentilerini artırıyor. CoinShares, buna karşılık olarak Bitcoin’in fiyatının Fed’in 1 Mayıs’taki bir sonraki toplantısına doğru 57.000 doların altına düştüğünü açıklıyor.

İlgili Haber  Beklenen Proje Nihayet Airdrop Dağıtacağını Açıkladı: İşte Tarih ve Detaylar

Bununla birlikte, merkez bankası politika faizini %5.25’in üzerinde korurken, niceliksel sıkılaştırmayı (QT) azaltma planlarıyla “güvercin bir sürpriz” de açıkladı. Bu, bilançosunu önceki 60 milyar dolarlık oran yerine ayda 25 milyar dolar azaltarak ekonominin dolar arzını daraltma hızını yavaşlatmak anlamına geliyor.

Analiste göre teorik olarak bu durum, daha önce kolay para kazanılan makro ortamlarda başarılı olan Bitcoin ve diğer riskli varlıklar için iyi. Bitcoin’in fiyatı FED’in açıklamasından kısa bir süre sonra 60.000 doların üzerine çıktı.

Butterfill, “QT’yi daraltırken aynı anda front-end oranlarını yüksek tutmak, bir arabaya hem fren uygulayıp hem de hızlanmaya benzetilebilir,” diye yazdı. Butterfill, ABD Hazinesi’nin kısa vadeli borçlarını ödemede sınırına ulaşıyor olabileceğini ve FED’in QT stratejisinde bir değişikliğe gitmesinin kalan tek seçenek olduğunu da sözlerine ekledi.

Butterfill, FED’in zayıflayan ekonomik verilere yanıt olarak bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarını düşürmesini ve bu indirimin muhtemelen “geç ama beklenenden daha büyük” olmasını bekliyor. Analist, BTC konusunda ise şunları söyledi:

“Bitcoin’in sabit arzı ve yüksek değişmezliği sayesinde, FED sonunda faizleri düşürdüğünde, bu çalkantılı durumun Bitcoin fiyatlarını desteklemesi muhtemeldir.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

1 Yorum

Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Son of a Btc

Bitcoin son zirvesinden %70-80 aralığında düşünce al. BTC dominans 50-60 olunca
BTC’leri sat altcoin al – şu an burdayız. Yaklaşık 6- 18 ay aralığında altcoin rallisi olur. BTC dominans yaklaşık 40 lara geldiğinde kademeli satışlara başla. En az 5 Kademe. Nihayet tüm paranla nakde geçtiğinde yeni alım için BTC nin son zirvesinden %70-80 düşmesini bekle. Bu döngüyü panik yapmadan, sabırla ve plana sadık tekrarla. Başka tavsiyeye ihtiyacın yok dostum.

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail