Bitcoin MadenciliğiKripto Para Madenciliği

Bitcoin Madenciliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Madencilik yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Bitcoinin ilk çıktığı yıllarda büyük bir kitle tarafından tercih edilen bitcoin madenciliği, şimdilerde bitcoin kazım zorluğu ve çeşitli etmenler nedeniyle eskisi kadar popüler değildir. Özellikle artık kişiler ev veya ofislerine makineler kurmak yerine bu işi toplu bir şekilde ve yatırımcıların yerine yapan şirketleri tercih etmekteler. Bu sayede birçok masraftan kurtulurlar ancak sistemin kendini amorti etme süresi gibi faktörler biraz daha uzayabilmektedir. Ayrıca bu yöntem konum ve buna bağlı olarak maliyetlerle orantılı bir sisteme dayalı olduğu için dikkat etmeniz gereken birçok püf noktalar bulunmaktadır. İşte bitcoin madenciliğinde dikkat edilmesi gereken püf noktalar.

Maliyet Hesaplaması

Bitcoin madenciliğine başlamadan önce kesinlikle bir gider ve maliyet hesaplaması yapmalısınız. Sonuç olarak sadece makineleri alayım ve arkama bile bakmayayım gibi bir düşünce kesinlikle mümkün olamaz. Aldığınız makineye bağlı olarak soğutma ve elektrik gibi temel giderleriniz olacaktır. Özellikle ofisine kurulum yapan kişilerin en çok şikayet ettiği şey ortamın havasının kuru olmasıdır. Bunun nedeni de tabii ki madencilik makinelerinin çalışırken etrafa yaymış olduğu sıcak hava diyebiliriz. Özellikle ülkemizde elektriğin birim maliyetlerine her geçen gün biraz daha zam gelmesiyle bu işlemin imkansıza yakın bir duruma geleceğini söylemek yanlış olmaz. Eğer ucuz veya tamamen bedava bir elektrik kaynağınız yoksa bitcoin madenciliği işine girmek sizlere zaman ve para kaybından başka bir şey yaşatmayacaktır. Dış ülkelerden örnek vermek gerekirse elektrik maliyetlerinden dolayı daha çok Rusya’da bitcoin madenciliği yapılmakta. Ayrıca bu ülkede çokça soğuk ortam bulunduğu için ekstra bir soğutma maliyeti bulunmuyor. Bu da giderlerden önemli bir kalemin gitmesi demektir.

Madencilik Aleti Seçimi

Her geçen yıl yeni bir şirket veya yeni bir model madencilik aleti piyasaya çıktığı için iyi bir araştırma yapmalı ve sizin için en doğrusunu seçmelisiniz. Bazı aletlerde elektrik kullanımını olabildiğince düşük tutmak için güçten feragat edilebilmektedir. Bazılarında ise güç had safhada tutularak elektrik giderleri pek umursanmaz. Burada doğru seçimi yapmak tamamen sizin giderlerinizde elektriğin ne denli bir öneme sahip olduğunun hesaplanmasına bağlıdır. İnternette dolaşan bilgisayar ile madencilik yöntemlerine ise kesinlikle kulak asmamak gerektiğini hatırlatmakta fayda var. Bu yöntem sadece sizin bilgisayar parçalarınızın daha çabuk yıpranmasına ve daha çok elektrik faturası ödemenize yol açacaktır. Bunun yerine bu iş için üretilmiş aletleri kullanmanız daha doğru olacaktır.

Madencilik Yapan Kişinin Donanım Bilgisi

Sistem çalışırken bilgisayar parçaları yüksek performansta devamlı çalıştığı için sıkça arıza yapabilirler. Bazen çok küçük bir işlem ile tamiri yapılabilecek parçalar eğer kullanıcıların kendisi tarafından yapılmazsa, sistem kapalı durumda kalacak ve bu süreç boyunca çalışmayacaktır. Madencilik işine girecek kişilerin az da olsa donanım ve yazılım işinden anlaması birçok problemin önüne geçecektir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu