Kripto HaberleriAnalizBitcoin neden düşüyor, panik yapmalı mıyız?

Bitcoin neden düşüyor, panik yapmalı mıyız?

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

Bitcoin fiyatının bugün düşmesi, sadece tek bir kripto paranın düşmemesi dolayısı ile yatırımcılar büyük bir düşüş yaşandığının farkına vardılar. Düne oranla bugün oldukça fazla düşüş yaşayan ve ani düşüşlerin etkisi ile yatırımcılarının binlerce dolarlık kayıplar yaşamasına neden olan Bitcoin, yatırımcıların zarar ile karşı karşıya kalmasının dışında güvenlerini de derinden sarstı. Birçok Bitcoin yatırımcısının bugün sabah saatlerinden itibaren gerileyen ve durmayan düşüşlerden dolayı beklediği ve tekrar yükselecek olduğu düşüncesi ile hareket ederken, oldukça fazla yatırımcının bu bekleyiş sırasında daha fazla kayıplar yaşadığı basına ve sosyal medyaya yansıdı.

Bitcoin‘e güvendiklerinden dolayı çok büyük kayıplar yaşadıklarını belirten birçok yatırımcı, bu haftaki düşüşlerin sebebini anlamanın mümkün olmadığını, ani düşüşlerin etkisi sonucunda kripto paralarda olan yatırımlarının kayıp oranlarının %10-15 oranlarına kadar ulaştıklarını ifade etti. %100 kazanç garantisi vermemesi ve kesin kazanç garantisi olmaması, ilk çıkış amacının zaten yatırım aracı olarak değil gizli ve güvenilir bir ödeme aracı olması Bitcoin’in yatırım yapılacak bir para olup olmadığı konusunda ortaya atılan iddiaları tekrar fazlası ile alevlendirdi.

Yatırımcılar, bu ve benzer düşüşlerin normal olduğunu ve etkisinin sürebilecek olduğunu düşündüklerini ifade ederken, bazı yatırımcıların ise bu düşüşler konusunda güvenilir olmayan bir yatırım aracı iddialarını desteklediğini belirttiği ve bu konuda görüşlerini tekrar ısıtıp ısıtıp yatırımcı olmak isteyenleri yatırım yapmaktan vazgeçirmeye çalıştığı çok net.

Dolar kuru yatırımında bile düşüşler olması ve tüm dünyada her yatırım aracında düşüşler olmasının normal olduğu, önemli olan bu düşüşlerin ne kadar süre içerisinde tam tersine döndüğü ve tam tersi olarak kazançları beraberinde getirdiğinin önemi bulunuyor. Eğer ki yatırımcı kripto paraların kendisine kaybettirdiği tutarı 1 yıl içerisinde kazanamıyor ise zaten ya o yatırımda bir sorun mevcuttur ve karlı bir yatırım değildir, ya da yatırımcı ne zaman alım-satım yapacak olduğunu bilmediği ve sürekli olarak beklediği veya yanlış adımlar ile hareket etmesinden dolayı kazanamıyor demektir.

Bitcoin neden 6.000 doların altına geriledi?

Bitcoin fiyatının 6.000 doların altına gerilemesi ve kısa süre bu seviyeyi test etmesinin hemen ardında tekrar 6.050 dolar seviyesine yükselmesi düşüşlerin olabilecek olduğunun sinyalleri olarak değerlendirilmesi gerekiyor. BTC veya diğer tüm yatırımlarda düşüşler olması ve belirli bir ana limit tutarının altında gerilemeler yaşanması yeni düşüş sinyalleri olarak yorumlanması gerekirken, 5.000 dolar seviyesinden 4.900 dolar seviyesine olan bir gerileme durumunda endişe edilmesi ve satış yapılabilecek olduğunun düşüncesi tekrar tekrar gözden geçirilmesi gerekiyor. Aksi durumda zaten belirli bir seviyeyi test eden o yatırım er yada geç ya o seviyeye yükselecek, ya o seviyeye düşecek demektir.

BTC’nin 6.000 dolar seviyesinin altına gerilemesi ile ilgili olarak ise beklentiler kripto para fiyatlarında yaşanan gerilemelerin daha çok SEC ve ETF dolayısı ile olduğunu, mevcut yatırımcıların yıl sonu beklentisinden dolayı düşüşler olacak olduğunu tahmin ederek yatırımlarını farklı araçlara ve nakit olarak beklettiklerinden dolayı olduğu tahmin ediliyor. SEC’in kripto paralar hakkında bir son karar verebilecek olduğu beklentisi ve SEC yönetimince kripto paralar ile ilgili verilecek olan kararların kesin olmaması dolayısı ile Bitcoin ve tüm kripto para fiyatlarında düşüşlerin olması normal olarak gösteriliyor. Kripto para fiyatlarında yaşanan olası düşüşlerin tek etkisinin SEC dolayısı ile olmadığı da gayet açık.

ETF iddiaları dolayısı ile zaten düşüş yaşayan ve endişelere sebep olan Bitcoin’in gelecek birkaç aylık süre içerisinde yatırımcı sayısının artması ve diğer etkenlere bağlı olarak tekrar yıl sonunda Aralık ayı ortası veya sonuna doğru yeni rekorlar kırması beklentisinin mevcut olması bu düşüşlerin arkasında yatan sebepler olarak gösteriliyor. Yatırımcıların kripto paraların rekor kırmadan önce düşecek olduğunu düşünerek yatırımlarını bir süre önce geri çekmesi, beklenti durumuna geçmesi dolayısı ile piyasa eksilen yatırım ve yatırımcı sayısının bu düşüşlerde etkili olduğu tahmin ediliyor.

BTC sahiplerine öneriler

  • Yatırımlarınızı önümüzdeki 4 ay boyunca mevcut takip ettiğinizden daha çok takip edin.
  • Yatırımlarınızı gerekirse çok büyük düşüşler olacağını hissetmeniz ve görmeniz durumunda anında satış yapın.
  • Mevcut kripto para hesaplarınızı gün içerisinde 1-2 defa değil olabildiğince her saat başı veya 1 saat arayla takip edin ve fiyat analizinizi yapın.
  • Kripto para haber ve analizlerini takip edin.
  • Mevcut düşüşlerden etkilenmemek için yatırımlarınıza stop loss emri koyun.
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları