Kripto HaberleriBitcoinBitcoin'in Öldükten Sonra Mirasçılara Kalması Mümkün Mü?

Bitcoin’in Öldükten Sonra Mirasçılara Kalması Mümkün Mü?

Takip et

Milyonları bulan Bitcoin yatırımcısı sayısına rağmen bir insanın ne zaman ölebileceğini hiçbir zaman için bilmek mümkün olmuyor. Bazen hiç beklenmedik bir insan ölürken, bazen ise ‘ölüm döşeğinde’ sözü ile hatırlanan insanlar 10 yıllar boyunca yaşamlarını sürdürebiliyorlar.

Mevcut sistemde bir kişinin serveti öldükten sonra sevdiklerine değil en yakınlarına kalıyor. Herkes en yakınlarını sevmiyor olabilir ve bunun için ölmeden önce bazı girişimlerde bulunursa ancak yatırımlarının başkasına kalmasını sağlayabilir.

Ancak kripto para birimleri bu konuda hiç güvenli değil. Bitcoin sahibi olan bir kişinin başkalarına Bitcoin sahibi olduğunu söylemesi zaten başlı başına büyük bir güvenlik riski iken, öldükten sonra yatırımın yine borsaya kalacak olduğu düşüncesi bazı yatırımcıları endişelendiriyor.

Özellikle borsalardan ziyade bazı cüzdanlarda olan kripto paralara ulaşılmasının mümkün olmadığı ifade ediliyor.  Zira borsa cüzdanlarındaki kripto paralara borsa yetkilileri erişebiliyor olsa da bu durum wallet (cüzdan) kuruluşlarında tamamen farklı. Çünkü cüzdanlar kişiler için özel oluşturuluyor ve şifreleri sadece kişinin kendisi biliyor.

Ölümler veya şifre unutma vakaları dolayısıyla şu anda dolaşımdaki BTC’lerin 5 milyonunun kayıp ve erişilemez olduğu iddia ediliyor.

Türkiye ve Dünya’da hiçbir kimse kalan BTC’leri alamadı

Kleiman ailesi ve Craig Wright arasındaki davayı bilenler bilir, bu konuya benziyor ve aile hala Bitcoin’leri alamadığından yakınıyor. Burada ise durum daha farklı hiçbir kimse bugüne kadar mirasçılarına Bitcoin’lerini bırakamadı. Belki 1 milyar dolardan fazla yatırımı olan çok varlıklı bir insan öldü ve ailesinin onun Bitcoin sahibi olduğundan haberi bile yok. Bunlar olan ve olmaya devam edecek şeyler.

Bitcoin şeffaf olmadığı ve gizlilik odaklı olduğu sürece, özellikle herhangi bir resmi statüsü bulunmadığı sürece mirasçılara bir kuruş para kalması eğer ki Bitcoin sahibi tüm hesap bilgilerini ve güvenlik adımlarının bilgilerini mirasçıları ile paylaşmadıysa mümkün değil.

Mirasçılara kalan Bitcoin’leri verebildiğini açıklayan bazı oluşumlar olsa da bunların doğru olması bazı kesimler tarafından mümkün görünmüyor. Ancak geçtiğimiz günlerde BtcTurk CEO’su bu konuyla ilgili çalışma yaptıklarını ve ölen kişilerin kripto paralarının ailelerine miras olarak kalacağını ifade etti.

İlgili Haber
BtcTurk'ten Hayat Sigortası Hükmünde Bir Açıklama Geldi

*Bu içerik Bitcoinsistemi.com için özel olarak üretilmiştir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları