AnalizBitcoinKripto Para

Bitcoin Ve Altcoin Fiyatlarında Gerileme, BIST100 Endeksinde Düşüş, Altında Yükseliş Var!

Bitcoin ve altcoin fiyatlarında gerileme yaşanırken, BIST100 endeksinde de gerileme yaşandı.

Bir süredir kripto para birimlerinin değeri tartışmaya açık durumda devam ediyor. Çok sayıda yatırımcı kısa süre içerisinde bir anda yükselen altcoin fiyatlarının yeniden düşüşe geçmesinin neye işaret olduğu konusunda sorularına yanıt ararken, milyonlarca kripto para birimi yatırımcısının aklında da bu soru işaretlerine ne zaman yanıt bulunabileceği sorusu yatıyor. Kısa süre içerisinde %5’in üzerinde değer kazanan kripto para birimleri bir tarafta dursun, yakın zamanda Bitcoin ve diğerleri de beklenmedik değer artışlarının arkasından yine düşüş yaşadılar.

Bitcoin fiyatı gün içerisinde 9120 dolar seviyelerine kadar gerileme yaşarken şimdilik bu seviyede tutunmuş gibi görünüyor.

Piyasada yaşanan Bitcoin fiyatı düşüşünün sebebi olarak 398 TL seviyesine yükselen gram altın fiyatının etkili olduğu düşünülüyor. Yatırımcıların özellikle tüm dünyada yükselen ONS altın fiyatından dolayı özellikle Bitcoin yerine kısa vadeli neredeyse kesin kazanç olarak gördükleri altın yatırımı bu dönemde çok sayıda Bitcoin ve altcoin yatırımcısının asıl ilgi alanında yer almış durumda. Bunun sebeplerinden bir tanesi olarak kısa vadede Bitcoin ve altcoin fiyatlarının %7’leri gören oranda değer kazanmasına rağmen gerilemesi ve bu dönemde gerilemelerin devam edecek olduğu yönünde beklentiler olması sebep olarak gösterilmekte.

Kripto Para Yatırımcıları Altına Geçti

BIST100 endeksinde bugün yaşanan düşüşler özellikle ayı piyasasının 60 gün süre ile yeniden başlayabileceği endişesi yaratırken, bu dönemde enflasyon ve diğer beklentiler dolayısı ile Türkiye merkezli yatırımcıların özellikle hisse senetlerine de olumsuz bakmasına sebep olan gelişmelerden oldu. Türk yatırımcılar kripto para birimi Bitcoin’de yaşanan değer kayıplarının ardından özellikle LTC, XRP, ETH ve BCH gibi büyük altcoin fiyatlarında da gün içerisinde yaşanan ortalama olarak %2 olan değer kayıplarının kendilerini altın yatırımına sürüklediğinden söz ettiler.

Altın ise gün içerisinde kripto para birimlerine oranla yine değer kazandı ve 398 TL seviyesinden kendisine yeni alıcılar aramaya başladı. Özellikle %2’nin üzerinde değer kaybeden kripto para birimlerine oranla her gün değer kazanan ONS ve gram altının (tüm altınlar için geçerli*) yatırımcıları kendisine çeken etkenlerden bir tanesi olduğu belirtildi.

Piyasada yaşanan kripto para birimi fiyat düşüşlerinin arkasında yatan en önemli sebeplerden bir tanesinin yine altın fiyatlarının yükselmesine bağlı olarak yatırımcıların altına yatırım yapması ve kısa vadede Bitcoin dahil hiçbir kripto para biriminin altın kadar kazandıracak yükseliş göremeyeceği beklentisi olduğundan söz edildi.

Tabi bu görüşler çok da gerçeği yansıtmıyor. Kripto paralardan ciddi şekilde kar sağlanabilir ancak aynı zamanda ciddi düşüşler de görülebileceği için yatırımcılar daha az volatil olan ürünleri tercih edebiliyor.

*Kripto para piyasaları yüksek kar ve zarar sağlayabilecek ürünlerdir. Diğer piyasalara asla benzemez ve risk oranı diğer tüm piyasalardan daha fazladır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu