Bitcoin

Bitcoin Ve Altcoin Fiyatlarını Bekleyen Tehlikeler Neler? – Yatırımcılar Bundan Sonrası İçin Ne Yapacak?

Bitcoin ve altcoin fiyatları son dönemde corona virüsü, IMF, bazı kurumların açıklamaları ve diğer birçok sebebe bağlı olarak değişiyor.

Bitcoin fiyatı son 1 ay içerisinde beklenen performansı veremedi. Kısa süre içerisinde milyonlarca yatırımcının yeni yatırım konusunu düşündüğü 2020 yılında Haziran ve Temmuz ayları beklenen güçlü artışları yatırımcılara veremedi ve yatırımcıların beklentisinin düşük kalmasına sebep oldu. Kripto para birimi yatırımcıları Haziran 2020’den hemen sonra Temmuz ayında özellikle büyük yükselişler olabileceğini düşünüyordu çünkü corona virüsü ile ilgili beklentiler bu dönemde düşüşe geçeceği iddiası yönündeydi. Kısa vadede yatırımcılar bekledikleri yükselişi göremezken, 2020 yılının ilk 7 ayında özellikle beklentiler 13.000 dolar üzere iken bu seviyelerin yanına bile yaklaşılamadı.

Son 30 günlük grafiklere bakıldığı zaman Bitcoin yatırımcılarına beklendiği gibi bir performans veremezken bunun birçok farklı sebebi mevcut.

Bu sebepler arasında özellikle Temmuz ayında corona virüsü pandemisinin bazı ülkelerde patlaması ilk sebep olarak gösteriliyor. Bu sebep Temmuz ayında altının rekor talep görmesine de sebep olurken, özellikle altın fiyatlarının bir anda parlaması ve rekorlarını kırması nedeniyle yatırımcıların Bitcoin’e yeni yatırımlar yapmasını gözden geçirmelerine sebep oldu. Piyasanın kabul edilmesi gereken bir gerçeği bir kez daha yatırımcıların yüzüne vuruldu ve yatırımcıların hiçbir yatırıma sadık olmadıkları, duygusal davranan yatırımcıların sadece tecrübesiz yatırımcılar olduğu gerçeği gün yüzüne çıktı.

Bazı Bitcoin yatırımcılarının – ki bunların oranının fazlaca olduğu tahmin ediliyor – altın yatırımına yönelmesinin piyasaya yeni yatırım girişinin ötesinde mevcut yatırımcı çıkışına sebep olduğu, bunun ise fiyatı 9.100 dolar seviyesinde tuttuğu iddia edilmekte.

Son 1 ay içerisinde en fazla 9.800 dolara kadar yükselen Bitcoin fiyatı özellikle 30 gün içerisinde 10.000 doları göremedi. Ancak bu kötüye işaret olan bir durumda değildi. Özellikle haftalık bazda önemli olan 8700 dolar seviyelerinin altına düşülmemiş olması fiyat için oldukça önemli bir etken.

Altcoinlere bakıldığında ise ortalama %4 oranından daha fazla kayıplar yaşayan bazı altcoinler olsa da bugün için Litecoin 41 dolardan, XRP 0.19 dolardan kendisine alıcılar bulabiliyor.

Bu dönemde kripto para birimlerini bekleyen en büyük tehlike olarak dünya ekonomisine darbe gibi inebilecek olan corona virüsünün 2. ve 3. dalgası olabileceği belirtilirken, bu durumda yatırımcıların hisse senetleri ve kripto para yatırımı yerine altın ve döviz mevduatlara ilgi göstereceğine işaret etmekte.

Bunun yanında özellikle kripto para piyasasını tehdit eden en büyük durumlardan bir tanesi olarak küresel olarak yaşanan savaş tehdidi gösteriliyor. Libya, Suriye, Kuzey Kore gibi ülkelerde yaşanan tehlikeli eylemlerin piyasaları az da olsa negatif yönde etkilemesinin mümkün olabileceğini düşünen analistler bulunmakta.

Ayrıca yatırımcıların piyasada kalmaya devam etmesi yönünde ifadelerin çoğunlukta olduğu, yatırımcıların asla panik satışlar yapmaması gerektiğini belirten Bitcoin yorumcularının sayısının çok fazla olduğunu belirtmek mümkün.

Kısa süreli yükseliş ne kadar zor görünüyor olsa da, uzun vadede Bitcoin tahminlerinin tutmasına yönelik beklentiler oldukça güçlü durumda.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu