Kripto HaberleriBitcoinBitcoin ve Ethereum'u Emtia Olarak Kabul Eden Yasa Tasarısı Senatoya Sunuldu!

Bitcoin ve Ethereum’u Emtia Olarak Kabul Eden Yasa Tasarısı Senatoya Sunuldu!

Takip et

ABD’de kripto para birimlerinin düzenlenmesiyle ilgili regülasyon çalışmaları devam ederken kripto paraları kimin denetleyeceği hala belirsizliğini koruyor.

ABD’de Bitcoin (BTC) ve kripto paraları Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonunu (CFTC) ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) denetlemesi gerektiği yönünde iki görüş bulunurken kripto paraları CFTC’nin denetlemesi gerektiği yönünde bir yasa tasarısı sunuldu.

CFTC’yi denetleyen Senato Tarım Komitesi bugün CFTC’ye emtia yasasına tabi olması gerektiğini düşünülen kripto para birimleri işlemleri üzerinde “münhasır yargı yetkisi” verecek bir yasa tasarısı sundu.

Söz konusu tasarı Demokrat Debbie Stabenow ve Cumhuriyetçi John Boozman tarafından tanıtıldı.

Sunulan yeni tasarı CFTC’ye en büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum’u (ETH) “dijital emtialar” olarak nitelendirerek bu varlıkların doğrudan gözetimini sağlama yetkisi verecek.

Tasarıya göre BTC ve ETH dışında kalan kripto para birimlerinin denetimi, CFTC ile SEC arasında bölünecek. Ancak bu belirlemeleri yapma süreci henüz net değil.

Komite Başkanı Debbie Stabenow yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Her beş Amerikalıdan biri dijital varlıkları kullandı veya ticaretini yaptı ancak bu piyasalar finansal sistemimizden bekledikleri şeffaflık ve hesap verebilirlikten yoksun.

Bu durum çoğu zaman Amerikalıların zor kazanılmış paralarını riske atıyor.

İşte bu yüzden düzenleyici boşlukları kapatıyoruz ve bu piyasaların müşterileri koruyan ve finansal sistemimizi güvende tutan basit kurallar altında çalışmasını şart koşuyoruz.”

Söz konusu tasarı kripto piyasasının yaklaşık üçte ikisini oluşturan BTC ve ETH‘yi emtia olarak kabul ederek bu alanda bir miktar netlik sağlamaya çalışıyor.

CFTC başkanı Rostin Behnam da bu konuda ajansının kripto paraları denetleme konusunda daha büyük bir rol üstlenmek için iyi bir konumda olduğunu söylemişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

1 Yorum

guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Tuna

Btc ve Eth merkezi olmayan varlıklar bunları sanki şirketleri varmış gibi kontrol etmek mantıksızlıktır bu btc nin hareketlerini kısıtlar ve yüksek oynaklık içeren piyasalara resmen pranga vurur

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları