AnalizBitcoin

Bitcoin’de (BTC) Korku Arttı, Risk İştahı Azaldı! Ralli Bitiyor Mu?

Korku ve açgözlülük endeksinin verilerini inceledik.

Kripto paralardaki korku ve açgözlülük endeksi Kasım 2020’den itibaren ilk defa 80’in altına düştü.

Bu veri kasım ayından itibaren sert bir ralli yapan Bitcoin’in soğuma dönemine girdiğinin habercisi olabilir.

Zira daha öncede paylaştığımız gibi açgözlülük arttıkça, Bitcoin’deki fiyatın doğru orantılı olarak arttığını gözlemledik.

Kaynak: alternative.me

Ancak 8 Ocak ve 14 Ocak’ta Bitcoin’in 40.000$ seviyesinden iki defa ret yemesi ve 30.300$ seviyelerini test etmesi yatırımcıların iştahını kısmen kapatmışa benziyor.

Risk İştahı Azaldı

Geleneksel borsalara nazaran kripto para piyasası insan psikolojisinin etkilerinin daha çok görüldüğü piyasalardır. Piyasada oluşan fiyat hareketlerinin teknik ve temel analizle açıklanamadığı pek çok durumla karşılaşmışsınızdır. Uzun süredir bu piyasada işlem yapan yatırımcılar, teknik ve temel analizin yanı sıra, genel yatırımcı kitlesinin duygusal durumlarını yorumlayıp ona göre de kendi yatırımlarını pozisyonlandırmaya açıktırlar.

Kripto para yatırımcılarının duygusal reflekslerini ölçmeye çalışan popüler analiz şirketinin, piyasa oynaklığı, pazar hacim ivmesi, sosyal medya ilgisi, Bitcoin hakimiyet grafiği ve internette kripto paralar ile ilgili yapılan araştırma türlerinin trendlerini baz alarak hesapladığı, “korku ve açgözlülük endeksi” bugün 100 üzerinden 79 puan olarak hesaplandı. Piyasa hala açgözlü olsa da, bu oran son 3 ayın en düşük seviyesi.

Uzun süredir hafta sonları genel bir “pump” furyası olduğunu gözlemliyorduk. Ancak son iki haftadır bu yükselişlerin sınırlı kaldığını görüyoruz.  Bitcoin’in 40.000$ seviyesinin üstünde tutunamaması, yatırımcıları “daha büyük bir düşüş gelebilir” düşüncesine sevk etti. Bu da Bitcoin’deki yükselişleri sınırlandırdı.

Bitcoin’in bu seviyelerde bir soğuma dönemine girmesinin altcoinler için olumlu olacağını düşünen analistler, bu soğumanın zayıflık olarak algılanması halinde daha büyük düşüşler gelebileceğini ifade ederek yatırımcıları temkinli olmaları konusunda uyarıyor.

Bitcoin’e olan kurumsal yatırımcı ilgisi, koronavirüs sonrası değişen dünya düzeni, ABD’de enflasyonun yükselmesi gibi pek çok güncel veri, Bitcoin’in orta ve uzun vadeli beklentilerinde bir sapma olmadığını gösteriyor.

Kısa Vadede Dolar Endeksi (DXY) Takip Edilmeli

Ancak kısa vadede özelikle dolar endeksinde (DXY) görülen yükselişler, Bitcoin’in rallisini de sınırlandırmışa benziyor. Dolar endeksinin yükselmesiyle sert düzeltmeler yapan Bitcoin, yatırımcısının risk iştahını azaltmış olsa da uzun vade beklentilerini hala koruyor.

DXY’deki yükseliş sadece Bitcoin değil, tüm endeks ve paritelerdeki yükselişi sınırlandırdı. Dolayısıyla DXY’deki fiyat hareketliliğini takip etmek, Bitcoin’deki kısa vadeli hareket yönünü de kestirmemize yardımcı olacak.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu