AnalizBitcoin

Bitcoin’de (BTC) Kritik Anlar: Fiyat Yukarı Mı Yoksa Aşağı Mı Gidecek?

Bitcoin'in bir süredir 9800 dolar seviyelerinde işlem görmesi tüm yatırımcıların nefesini tutup sıradaki hamleyi beklemesine yol açtı. Peki sıradaki yön ne olacak? Düşünceler neler?

Dünya ve ülkemizdeki kötü bir takım olayların aksine 2020 yılına iyi bir başlangıç yapan Bitcoin, son dönemde arzı kısıtlı olan yatırım araçlarıyla beraber paralel hareketini sürdürüyor. Bu özelliği ile kitleler tarafından kabul edildiğini her geçen gün biraz daha ispatlayan BTC, en önemli seviye olan 10.000 dolar seviyesine yakın seviyelerde fiyatlanmasıyla yatırımcının kafasını karıştırıyor.

Psikolojik Dirençler Çok Önemli

Teknik direnç ve destek noktalarının önemine her analizimizde vurgu yapıyoruz. Ancak bu teknik detaylardan daha önemli seviyeler varsa o da psikolojik sınırlardır. An itibarı ile en önemli psikolojik direnç seviyesi 10.000 dolar olarak görülürken bu seviyenin aşılması durumunda ciddi bir FOMO (fırsatı kaçırma korkusu) etkisi kendisini gösterebilir.

Bunun sonucunda ise uzmanlar, kısa süre içerisinde 11.800 ila 12.500 dolar seviyelerini hedef olarak belirlerken bu seviyelere mart ayının ortalarına kadar çıkılabilecek olduğunu ifade ediyor.

Yine her analizimizde bahsettiğimiz mayıs ayında gerçekleşecek olan halving olayının fiyatlanmasının son evresine girilmiş durumda. Zira nisan ayına kadar yükselişlerin görülebileceği ve bu yükselişten sonra “haberi duyunca al gerçekleşince sat” psikolojisine göre kar satışları nedeniyle nisan ve mayıs aylarında ciddi düşüşler olabileceğini sıkça tekrar etmiştik.

Henüz fiyatlanmanın bittiğini söyleyememekle beraber eğer 10.000 doların üzerine çıkılırsa yükselişin devam edeceğini söylemek son derece mümkün. Ancak 9800 dolar seviyelerinde olan BTC hakkında sosyal medyadan birçok yatırımcı farklı görüş bildiriyor.

Bazı yatırımcılar yükselişin olacağına son derece eminken bazıları ise düşüşten yana düşünce bildiriyor. Borsalardaki long ve short (BTC’nin yükseleceği veya düşeceği yönündeki pozisyonlar) pozisyonlara bakacak olursak long pozisyonların -yani Bitcoin’in yükseleceğini düşünenlerin- ciddi şekilde arttığı dikkatlerden kaçmıyor. Bu dönemde bu long pozisyonların tasfiye edileceğini düşünen analistler, 9100 dolar seviyelerini yeni destek noktası olarak belirleyerek bu seviyeye kadar bir düşüş olabileceğini ifade ediyorlar.

Dikkatli Olunmalı

Bu kadar riskli bir piyasada mutlaka tüm paranızla işlem yapılması önerilmemekle birlikte, her zaman yeni fırsatları değerlendirebilecek pozisyonlar almak en az zararla veya yüksek kar ile yatırım yapılmasını sağlayacaktır. Özellikle direnç ve destek noktalarını iyi değerlendirip stop loss emirler ile önlem alınması son derece önemli.

Ayrıca bu dönemde sabırla beklemek ve yükseliş veya düşüşlerde panik alış veya satış yapmamak yatırımcılar için en doğru seçim olacaktır.

İlgili Haber
Kısa Vadeli Bitcoin Alıp Satanlar Nelere Dikkat Etmeli?

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu