BitcoinEkonomiHaberler

Bitcoin’de FED Gerginliği! Goldman Sachs 2022’de Dört Faiz Artırımı Bekliyor!

Faiz artırımına ilişkin beklentiler piyasaların toparlanmasını zorlaştırıyor.

Covid-19’un oluşturduğu ekonomik riskleri bertaraf etmek için 2020 ve 2021 yılında parasal genişlemeyi arttıran FED, ekonomik toparlanma ile birlikte muslukları kısmaya başladı.

FED’in para politikasında daha fazla sıkılaşmaya gideceğine ilişkin verdiği sinyaller piyasaların yeni yılın satıcılı bir başlangıç yapmasına neden oldu.

Bitcoin de FED’in söylemlerinden etkilenerek düşüş trendinden bir türlü çıkamadı. Zira 69.000 $ zirvesinin görüldüğü Kasım ayı FED’in taperingi başlattığı döneme denk geliyor.

2022’de FED’in varlık alımlarını tamamen bitirdikten sonra faiz artırımı yapacağına ilişkin beklenti, piyasalardaki risk iştahını düşürürken Goldman Sachs’tan 2022’ye ilişkin bir rapor geldi.

Goldman Sachs ekonomistleri FED’in 2022 yılı içerisinde dört faiz artırımı gerçekleştirebileceğini ve en geç Temmuz ayında bilançosunu küçültmeye başlayacağını ifade etti.

Janh Hatzius tarafından kaleme alınan son raporda, ABD’deki iş gücü piyasasındaki toparlanmaya ve FED’in Aralık ayı toplantı tutanaklarındaki şahin tavrına dikkat çekildi.

Raporda “risklerin daha öncekinden daha erken bir sürece işaret etmesi sebebiyle bilanço küçültmesine ilişkin tahminimizi Aralık’tan Temmuz’a çekiyoruz. Bu süreçte, enflasyon büyük bir ihtimalle hedeflenenin çok üzerinde kalmaya devem edecek. Mart, Haziran ve Eylül aylarında beklediğimiz faiz artırımlarına Aralık ayını da ekledik.” ifadeleri kullanıldı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu